1950 Dünya Kupası Türkiye Neden Katılmadı?

1950 Dünya Kupası Türkiye Neden Katılmadı?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye 1950 Dünya Kupası içerisinde yer aldı mı sorusu Türk futbolunda hâlâ cevabı merak edilen bir soru olarak dikkat çekiyor. Türkiye Dünya Kupasına neden katılamadı, Türk futbolseverlerin aklında yer etmeye devam ediyor. Halihazırda, Katar’da yapılacak olan 2022 Dünya Kupası için büyük bir özveriyle çalışan milli takımımız, play off turunda rakiplerini egale etmeye çalışıyor. Günümüzde Dünya Kupası’na katılmak için çaba sarf edilirken neden 1950 Dünya Kupası’nda işler farklı ilerledi. İşte Türkiye’nin 1950 Dünya Kupası’na katılamamasının nedenleri!

1950 Dünya Kupası

Dünya Kupası, 1930 yılından beri yapılan uluslararası futbol organizasyonlarından bir tanesi. Bu nedenle pek çok ülke, çok özel organizasyon içerisinde yer alabilmek için yoğun bir çalışma sergiliyor. Dört yılda bir düzenlenen organizasyon, 1942 ve 1946 yıllarında, II. Dünya Savaşı’nın gerçekleşmesi nedeniyle yapılamadı. Fakat onun dışında düzenli olarak Dünya Kupası’nın düzenlendiğini söyleyebiliriz. Ülkemiz futbolu adına dikkat çeken gelişmelerle dolu 1950 Dünya Kupası’na ne yazık ki ülkemiz katılmadı. Türkiye 1950 Dünya Kupası içerisinde neden yer almadı soruları da gündeme gelmiştir. Peki Türkiye Dünya Kupasına neden katılamadı, nasıl bir sorun ortaya çıktı?

1950 yılında düzenlenen Dünya Kupası’na katılım hakkımız bulunuyordu. Suriye ile yapılan karşılaşmalarda milli takımımız farklı galibiyetler elde etmişti. Kazandığı başarılar sayesinde Brezilya’da düzenlenen turnuvaya katılım hakkına sahip olsa da Türkiye 1950 Dünya Kupası içerisinde yer almadı. Bu durum, günümüzde de Türkiye Dünya Kupasına neden katılmadı sorularının dikkat çekmesine neden olmuştur. Peki o dönemde neler oldu, Türkiye alın teriyle kazandığı fırsatı neden değerlendirmedi?

1950 Dünya Kupası’na Katılan Ülkeler

Brezilya’da düzenlenen organizasyona tam 13 ülkenin katıldığını söyleyebiliriz. Bu ülkeler ise; İspanya, İtalya, İngiltere, Yugoslavya, İsviçre, İsveç, ABD, Meksika, Bolivya, Brezilya, Paraguay ve Uruguay’dır. Her bir ülke, kupanın sahibi olabilmek için yüksek bir performans sergilemiştir. Brezilya, FIFA tarafından ev sahibi ülke olarak seçildi. Türkiye 1950 Dünya Kupası içerisinde yer almasa da organizasyonda bulunan ülkeler, şampiyonluk için yarışmıştır. Şampiyon Uruguay olmuş, ikinci olan takım ise ev sahibi ekip Brezilya olmuştur. Bunun yanı sıra üçüncülük İsveç tarafından elde edilmiştir. Maçların her biri 6 farklı şehirde oynanmıştır. Peki turnuvaya katılma hakkına sahip olan Türkiye Dünya Kupasına neden katılamadı?

1950 Dünya Kupasına Neden Gitmedik

Ne yazık ki futbol tarihinde her zaman işler, istenildiği şekilde gidemeyebilir. Özellikle 1900’lü yılların ortasında, çeşitli ülkelerin içerisinde bulundukları ekonomik durumlar; futbolu da derinden etkilemiştir. Türkiye 1950 Dünya Kupası içerisinde bulunmayı hak etmiş olmakla birlikte işlerin istenilen şekilde devam etmediğini söyleyebiliriz. Turnuvaya katılabilmek için Türkiye, Suriye ve Avusturya ile eşleşmiş fakat Avusturya savaştan yeni çıktığı için turnuvadan çekilmiştir. Bu durum, Türkiye’nin Suriye ile maç oynamasına neden olmuştur. Suriye’yi 7-0’lık bir skor ile mağlup eden A Milli Takımımız, Dünya Kupası’na katılmaya hak kazanmıştır. Bu durum, futbolseverlerin; Türkiye Dünya Kupasına neden katılamadı sorusunu tekrar gündeme getirmesine sebebiyet vermiştir.

Türkiye Dünya Kupası’na katılmayı hak etse de o dönemde Brezilya seyahati için gerekli ödeme yapılmadığı için Türkiye Dünya Kupası’na gidemedi. Dünya Kupası’ndan çekilen Türkiye, büyük bir hüsranı da yaşamış ve bu durum, Türk futbol tarihinde özel bir yere sahip olmuştur. Türkiye 1950 Dünya Kupası içerisinde bulunsaydı nasıl başarılar elde ederdi sorusu da bu nedenle cevapsız kalmaktadır. Türkiye Dünya Kupasına neden katılmadı sorusu ise maddi yetersizliklerin bulunması nedeniyle Brezilya’ya seyahat edilememesi şeklinde cevaplanabilir.

 

1950 Dünya Kupası Türkiye Neden Katılmadı?

Giriş Yap

İddaa Tahmin Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!