1959 öncesi şampiyonluk sayıları

1959 öncesi şampiyonluk sayıları

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

1959 öncesi şampiyonluk sayıları ülkemiz futbol tarihi açısından önemli rakamlar barındırıyor. Bugün bilinen Türkiye şampiyonluk sayıları Türkiye Futbol Federasyonu öncülüğünde 1959 sonrası şampiyonlukları kapsıyor. Yani bu tarih öncesindeki sezon şampiyonlukları henüz güncel sayılara dahil edilmedi. Peki, bu şampiyonluklar mevcut rakamlara eklenirse şampiyonluk sayıları nasıl değişir? Yakından bakalım:

Türkiye Şampiyonluk Sayıları

Fenerbahçe’nin TFF’ye  1959 öncesi şampiyonluklar kararı için başvuru yaptığı ve sonucun heyecanla beklendiği söylenebilir. Henüz sonuca bağlanmayan karar hakkında başvurunun kabul edildiğine yönelik izlenimler mevcut. Konu ile ilgili olarak geçtiğimiz sene Fenerbahçe divan kurulu başkanı olan Vefa Küçük’ün paylaşımları dikkat çekmişti. Küçük ‘1959 senesi öncekindeki şampiyonluklarının Federasyon tarafından yıldızlar verilmese bile camiaya hayırlı olacağını’ ifade etmişti. Bu yorumlar Türkiye Futbol Federasyonu’nun Fenerbahçe’nin talebini kısmı şekilde kabul ettiği şeklinde yorumlandı. Fenerbahçe başvurusuyla ilgili olarak 1959 senesi öncesindeki şampiyonlukların kabul edilmesi fakat yıldız hesabına dahil edilmemesi gündemde olan konular arasında. Bununla birlikte sarı-lacivertli takım yapılan önceki açıklamalarda formada yıldız kullanılmayacağını belirtmişti. 1959 öncesi şampiyonluk sayıları kabulü ve yıldız hesabına dahil edilmemesi söz konusu olursa Almanya modeline benzer bir yöntem düşünüldüğü ifade edilebilir. Peki, büyük bir heyecanla beklenen ve sonuçları merak konusu olan şampiyonluk sayılarına 1959 öncesi galibiyetler de dahil edilirse sayılar nasıl güncellenecek?

1959 Öncesi Şampiyonluklar Kararı

1959 öncesi şampiyonluk sayıları için ilk başvuruyu gerçekleştirilen Fenerbahçe’nin ardından pek çok farklı kulüp sayıların güncellenmesi için müracaatta bulundu. Bazı takımlar bu talebe karşıt görüşlü olurken Türkiye Futbol Federasyonu’ndan karara yönelik açıklamalar devam ediyor. Özellikle Fenerbahçe Kulübü’nün 1959 yılı öncesi kapsamında aldığı toplam 9 şampiyonluk kararı merakla bekleniyor. Sarı-lacivertli kulüp internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada mevcut başvurunun Türkiye şampiyonluk sayıları için ve diğer takımların hakkının da gözetilerek yapıldığını belirtmiştir. Fenerbahçe, Türkiye Futbol 1. Ligi’nde 1932 33, 1934 35 ve 1943 44 sezonlarında 3 şampiyonluk kazanmıştır. Milli küme organizasyonları kapsamında ise 1936 37, 1939 40 1942-43, 1944 45 1945-46 ve 1949 50 sezonları arasında toplam 6 şampiyonluk almıştır. Takım, halihazırda bulunan 19 Süper Lig şampiyonluğuna bu sayıların dahil edilmesi konusunda taleplerini sürdürüyor. Eğer olumlu sonuç alınırsa Fenerbahçe’nin 1959 yılı öncesi müracaatları ile beraber toplam 28 şampiyonluğunun kabulü bekleniyor.

1959 Öncesi Şampiyonluk Sayıları İçin Emsal Başvuru

İlk olarak Fenerbahçe tarafından ortaya atılan 1959 öncesi şampiyonluk sayıları kabulü için yapılan başvuru emsal niteliğinde oldu. Daha sonra 1959 yılı öncesinde şampiyon olan farklı takımların da başvuruları ile kapsam genişledi. Zaten uzun bir süredir gündemde olan şampiyonluk sayıları güncellemesi dikkatleri yeniden üzerine çekti. Spor camiası tarafından büyük ilgiyle karşılanan ve Futbol Federasyonu kararının heyecanla beklendiği konu emsal bir başvuruyla gündeme geldi. Bugün 1959 öncesi şampiyonluklar kararı için henüz netlik oluşmasa da kısa süre içerisinde başvurunun sonuçlanması bekleniyor.

Türkiye Şampiyonluk Sayıları Değişirse Ne Olur?

Başvuruya dair öngörülen tahminlerden birisi şampiyonlukların sisteme dahil edileceği ancak yıldızlara eklenmeyeceği yönündeydi. Günümüzdeki ismi Süper Lig olan organizasyon, 1959’dan bu yana futbol şampiyonlarını ilan eden üst düzey lig olarak kabul ediliyor. Ancak TFF’nin kurulmasına kadar olan süreçte alınan şampiyonluklar da sisteme dahil edilirse Türkiye şampiyonluk rakamları ve ülkemizde en çok şampiyon olan takım listesi değişiyor. Yalnızca 1959 yılı sonrası Süper Lig sonuçlarına bakıldığında Galatasaray 22, Fenerbahçe 19, Beşiktaş 16, Trabzonspor 6, Bursaspor ve Başakşehir 1 şampiyonluk almıştır. Dolayısıyla bu rakamlara göre 1959 sonrası en çok şampiyon olan takım Galatasaray’dır. Ancak rakamlara 1959 öncesi şampiyonluklar kararı ile önceki sonuçlar dahil edilirse; Fenerbahçe 28, Galatasaray 23 ve Beşiktaş 21 şampiyonluk elde etmiş sayılacak. Buna göre hem Türkiye şampiyonluk sayıları ciddi oranda değişecek hem de en çok şampiyon olan takım ünvanı el değiştirecektir.

1959 öncesi şampiyonluk sayıları

Giriş Yap

İddaa Tahmin Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!