2022 UEFA ülkeler sıralaması

2022 UEFA ülkeler sıralaması

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

UEFA  Ülke Puanları Sıralaması Ve Türkiye’nin Durumu

UEFA her yıl ülke takımlarının uluslararası turnuvalarda aldıkları başarılara göre bir sıralama yapmakta ve bu sıralama sürekli olarak güncellenmektedir.

Bu listeye bakıldığında il beş içerisinde İngiltere 87.926 puanla 1. sırada , İspanya 80.570 puanla 2. sırada , İtalya 63.616 puanla 3. Sırada , Almanya 61.427 puanla 4.sırada ve Fransa 43.498 puanla 5. sırada  bulunmaktadır.

UEFA bu sıralamaya bağlı olarak kendi organizasyonu içerisinde bulunan prestijli turnuvalara katılım hakkı vermektedir. UEFA sıralamasında 1 ile 4 arasında yer alan ülkeler UEFA Şampiyonlar Ligi Gruplarına 4 Takım , UEFA Avrupa Ligi Play-Off aşamasına 2 Takım ve UEFA Konferans Ligi’nin eleme aşamasına ise 1 takım göndermektedir.

Türkiye ise UEFA düzenlediği Avrupa turnuvalarında aldığı üst üste başarısızlıklar ile ülke sıralamasında hızlı bir gerileme yaşadı. Bir zamanlar 10. sırada yer alan Türkiye güncel tabloya göre 18. sıraya kadar gerilemiş durumda. Bu tür bir durumun devam etmesi durumda Türkiye’den 2022-2023 sezonunda sadece 4 Takım Avrupa turnuvalarına katılım sağlayabilecek. Üstelik hiç bir Türk takımı UEFA Şampiyonlar Ligi’ne katılım sağlayamayacak.

20 Ağustos 2021 tarihi itibariyle Türkiye 18. Sırada yer almaktadır. Bu durum içerisinde büyük tehlikeyi barındırmaktadır. Çünkü ülke puanlarına göre ülkeler belirli sayılarda Avrupa Turnuvalarına takım gönderme hakkı kazanmaktadırlar.

Türkiye’nin şu anki durumda Avrupa Turnuvalarının en prestijli organizasyonu olan UEFA Şampiyonlar Ligi grup aşamasına takım gönderememektedir. Şuanlık Türk takımları sadece eleme aşamasından katılım sağlayabilmektedir. 2021-2022 sezonu için Süperlig Şampiyonu Beşiktaş ile İkinci olan Galatasaray elemelere katılım hakkı kazandı.

UEFA Avrupa Ligi için ise ülke sıralamamız sadece bir takıma müsade etmekte. Ligte geçtiğimiz sezon 3. Sırada tamamlayan  Fenerbahçe şu anda UEFA Avrupa Ligi Play-Off larında mücadele vermekte.

UEFA’nın yeni organizasyonu olan UEFA Konferans Ligi için ise iki takım gönderme hakkımız bulunmakta. Süper Ligi 4. Ve 5. Tamamlayan Trabzonspor ve Sivasspor UEFA Konferans ligi Play-Off ‘larında mücadele vermekte.

 

2022 UEFA ülkeler sıralaması

Giriş Yap

İddaa Tahmin Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!