21. Yüzyılın En İyi Hakemleri

21. Yüzyılın En İyi Hakemleri

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

21. yüzyılın en iyi hakemleri, Uluslararası Futbol Tarihi ve İstatistikleri Federasyonu (IFFHS) tarafından açıklandı. 2001 ve 2020 yıllarını kapsayan dönem için yapılan puanlandırma sonucunda Türk hakem Cüneyt Çakır’da listeye dahil oldu. Listede Felix Byrch’ın hemen arkasında 2. sırada yer alan Cüneyt Çakır, eleştirilere rağmen en iyi hakemler arasında yer aldığını gösterdi. İşte 21. yüzyılın en iyi hakemler sıralaması:

21. Yüzyılın En İyi Hakemleri

Felix Brych – Almanya

Felix Brych
Felix Brych

Felix Brych, dünya hakem sıralaması içerisinde ilk sırada yer aldı. Alman hakem, kariyeri boyunca birçok önemli karşılaşmada düdük çaldı. Felix Brych, 141 puanla listenin ilk basamağında yer aldı.

Cüneyt Çakır – Türkiye

Cüneyt Çakır
Cüneyt Çakır

En iyi Türk hakemler sıralamasında uzun süredir ilk basamakta yer alan Cüneyt Çakır, IFFHS tarafından 21. yüzyılın en iyi hakemlerinden biri olarak gösterildi. İkinci basamakta yer alan Çakır, Felix Byrch’ın sadece 1 puan gerisinde kaldı.

Howard Webb – İngiltere

Howard Webb
Howard Webb

Futbol tarihine damga vuran hakemlerden biri olan İngiliz hakem Howard Webb, IFFHS tarafından yapılan listede 137 puan alarak listede üçüncü sırada bulunuyor.

Markus Merk – Almanya

Markus Merk
Markus Merk

Bir başka efsanevi hakem olan Markus Merk, 21. yüzyılın en iyi hakemleri listesinde aldığı 135 puanla dördüncü sırada yer alıyor.

Björn Kuipers – Hollanda

Björn Kuipers
Björn Kuipers

IFFHS tarafından yapılan listeye çok tartışılan isimlerden biri olan Hollandalı Björn Kuipers de girdi. 133 puan alan Hollandalı hakem, son 20 yılın en iyi hakemleri arasına girdi.

Nicola Rizzoli – İtalya

Nicola Rizzoli
Nicola Rizzoli

FIFA hakem sıralaması içerisinde görev aldığı dönemlerde daima ilk sıralarda yer alan Nicola Rizzolli, IFFHS’nin listesine altıncı sıradan dahil oldu. Rizzoli 121 puan aldı.

Oscar Julian Ruiz – Kolombiya

Kolombiyalı Oscar Julian Ruiz, 104 puan alarak en iyi hakemler sıralamasında yedinci basamakta yer aldı.

Oscar Julian Ruiz
Oscar Julian Ruiz

Massimo Busacca – İsviçre

Massimo Busacca
Massimo Busacca

Bir döneme damga vuran başarılı hakemlerin başında gelen İsviçreli hakem Massimo Busacca, en iyi hakemler sıralaması içerisinde aldığı 96 puanla sekizinci sırada yer aldı.

Jorge Luis Larrionda – Uruguay

Jorge Luis Larrionda
Jorge Luis Larrionda

Uruguaylı hakem Jorge Luis Larrionda, Massimo Busacca ile aynı puanı alarak listenin dokuzuncu basamağında kendine yer buldu.

Lubos Michel – Slovakya

Lubos Michel
Lubos Michel

Slovakya Futbol Federasyonu’ndan Lubos Michel, 21. yüzyılın en iyi hakemlerinden biri oldu. IFFHS’nin listesinde Slovak hakem, onuncu basamakta yer alıyor.

 

 

21. Yüzyılın En İyi Hakemleri

Giriş Yap

İddaa Tahmin Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!