4 Büyükler Hakkında İlginç Bilgiler

4 Büyükler Hakkında İlginç Bilgiler

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

4 Büyükler Hakkında İlginç Bilgiler

Galatasaray Spor Kulübü İlginç Bilgiler

Türkiye’de tamamı Tür futbolcuları tarafından oluşturulan ilk takım Black Stockingdir. Fuad Hüsnü Kayacan ve birçok Türk oyuncudan oluşan Black Stocking ilk maçını Rum takımlarına karşı oynamıştır. Black Stockingin ardından kurulan takım Galatasaray Spor Kulübüdür. Galatasaray Spor Kulübünü Galatasaray Lisesi öğrencileri kurmuştur.

Galatasaray Spor Kulübü tarihteki ilk maçını Barhau İngiliz Gemisi takımıyla oynamıştır.

Galatasaray Spor Kulübü 1906 ile 1907 sezonlarında İstanbul’da düzenlenen İstanbul Futbol Ligine katılarak 1 sezon ardından 1908-1909 sezonunda şampiyonluk elde etmiştir.

1991 yılında Macaristan ve Romanya’ya yol alan Galatasaray Spor Kulübü, ülke dışında Tür futbolunu temsil eden ilk Türk takımı olma unvanını da elde etmektedir.

Ayrıca Galatasaray Spor Kulübü ön eleme oynamadan Şampiyonlar Ligine giren ilk takımdır.

Fenerbahçe Spor Kulübü İlginç Bilgiler

Fenerbahçe spor Kulübü Cemiyetler Kanununun gereğince tescillenmiş ilk Türk takımı olma özelliğine sahiptir.

Fenerbahçe spor Kulübü 1907 tarihinde kurulmuştur. 1907 yılında kurulan Fenerbahçe Spor Kulübü 1922- 1923 senesinde düzenlenen sezonda kalesinde hiç gol görmeden şampiyonluğunu ilan etmiştir.

Fenerbahçe Spor Kulübü, bilindiği üzere 1988- 1989 sezonunda tamı tamına 103 gol atarak tarihte en çok gol atarak şampiyon olan ilk takımdır.

Türkiye’de kurulan Türkiye Profesyonel 1. Ligin kurulduğu tarih olan 1959’da ilk şampiyon Galatasaray Spor Kulübünü rövanşta 4-0 mağlup eden Fenerbahçe Spor Kulübüdür.

Fenerbahçe Spor Kulübü 1967’de düzenlenen Balkan Kupalarında şampiyon olan ilk Türk takımıdır.

Türkiye’de İnternet sayfası olan ilk Türk takımı da Fenerbahçe Spor Kulübüdür.

Fenerbahçe Spor Kulübünün ilk jübile yapan futbolcusu Lefter Küçükandonyadis’tir. Bu doğrultuda ilk jübile düzenleyen takımdır.

Dünya Karmalarında futbolcusu bulunan ilk Türk takımı Fenerbahçe Spor Kulübüdür.

Yabancı futbolcularının içinde yer alan Koço Nogroponti, yabancı milli takımları çalıştıran (Yunanistan) ilk Türk takımıdır.

Türkiye’de ilk penaltı golünü Lefter Küçükandonyadis atmıştır.

Beşiktaş Spor Kulübü İlginç Bilgiler

1903 tarihinde kurulan Beşiktaş Spor Kulübü, Süper Lig tarihinde hiçbir müsabakasını kaybetmeden şampiyon olan ilk Türk takımıdır. Beşiktaş bu performansı 1990- 1991 sezonunda gerçekleştirmiştir.

Beşiktaş Spor Kulübü, 48 hafta yani 56 maçtır yenilmeme rekorunu elinde bulunduran ilk takımdır.

Beşiktaş Spor Kulübü üst üste kazama rekorlarını da elinde bulunduran ilk takım olmuştur.  Beşiktaş Spor Kulübü 13 maçı hiç yenilmeden geçirerek bu unvanı elde etmiştir.

Beşiktaş Spor Kulübü, Süper Lig tarihinde en farklı sonuç alarak maç kazanan ilk Türk takımdır. Adanaspor’a attığı 10 gol hala unutulamamıştır.

Trabzonspor Kulübü İlginç Bilgiler

Türk sporunun en önemli olaylarından biri olan, en uzun gol yememe rekoru Trabzonspor’un efsane kalecisi ve aynı zamanda günümüzde Türkiye Milli takımın antrenörü olarak görev yapan Şenol Güneş’e aittir.

Trabzonspor Belgeseli çekilen ilk Türk Futbol takımı olmuştur.

Trabzonspor Anadolu’dan çıkan ilk Türk Şampiyon takımıdır.

 

4 Büyükler Hakkında İlginç Bilgiler

Giriş Yap

İddaa Tahmin Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!