Ali Koç Kimdir?

Ali Koç Kimdir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

02/04/1967 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Ali Yıldırım Koç babası Rahmi Koç’un en küçük oğludur. Mustafa ve Ömer adında iki abisi bulunan Ali Yıldırım Koç lise hayatını Londra’da bulunan Londra Harrow School’da tamamladı.

Ardından üniversite eğitimi için Rice Üniversitesinde İşletme alanında lisansını tamamlayan Ali Yıldırım Koç, Harward Üniversitesinde İşletme Fakültesinde yüksek lisansını tamamladı.

Ali Koç İş Hayatı ve Başarıları

Ali Koç Kimdir?
Ali Koç

Öğrencilik hayatında aile şirketlerinde görev almaya başlayan Ali Yıldırım Koç, Türkiye’nin en zengin iş adamları listesinde kendisine kısa sürede yer buldu, 2012 Yılında babası Rahmi Koç Yerine FORD OTOSAN yönetim kurulu başkanlığına seçildi, 2013 yılında ise Bank Of America Küresel Danışmanlık Komitesine girdi.

Abisi Mustafa Koç’un ölümünden sonra Koç Holding yönetim kurulu başkanlığına diğer abisi Ömer Koç geçti, Ali Koç ise bu süreçte Başkanvekilliğine atandı.

Bunların dışında Ark İnşaat, Bilkom, Digital Panoroma, Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri, Koç Sistem, Koçtaş, Koç Finansal Hizmetler, Otokar, Otokoç ve Setur gibi şirketlerinde yönetim kurulu başkanlığını yaptı.

Ali Koç Futbol Tutkusu, Yöneticilik Hayatı

Ali Koç Kimdir?
Ali Koç

Ali Koç’un en büyük tutkusu ise taraftarı olduğu kulüp Fenerbahçe idi abisi Mustafa Koç ile birlikte 1907 Fenerbahçe Derneğini kuran Ali Yıldırım Koç 2006 yılında ilk kez aktif olarak Fenerbahçe Yönetim Kuruluna girdi. Aziz Yıldırım döneminde astbaşkanlığa kadar yükselen Ali Koç, Aziz Yıldırım’a karşı seçimi kazanarak Fenerbahçe başkanlığına kadar yükseldi.

Ali Koç Fenerbahçe Başkanlık Süreci

Ali Koç Kimdir?
Ali Koç

03 Haziran 2018 yılında Fenerbahçe tarihinin en yüksek katılımın yaşandığı kongre sürecinde Aziz Yıldırım’a karşı ezici bir çoğunlukla Fenerbahçe Spor Kulübü başkanlığına seçilen Ali Koç vaatleri ve iş hayatındaki başarıları ile taraflarda adeta bir umut ışığı yakmıştı.

Kulübün başına geçen Ali Koç inandığı sistem olan Sportif Direktörlük sistemini uygulamaya koydu ve Damien Comolli’yi kulübün sportif direktörlüğüne getirdi, hoca seçimini ise Hollanda’dan Cocu olarak kullanandı.

Kötü ekonomik durum olmasına rağmen yapılan iyi transferler tarihin en kötü lig başlangıcını yapılmasına engel olamadı ve takımda değişiklik yapma gereği duydu ve takımın başına taraftarın yoğun baskısı ile Ersun Yanal’ı getirdi ve Commolli ile kısa süre sonra yollar ayrıldı.

Ersun Yanal ile biraz toparlanan takım yeni sezon hazırlıklarında mali sorunlar nedeni ile yeterli takviye yapamadı ve lige iyi başlamasına rağmen orta sıraları bir türlü geçemedi ve görevine son verildi, şu an teknik direktörlüğü geçici olarak Emre Belezoğlu’nun yaptığı Fenerbahçe’de Ali Koç’un sıradaki hamlesi merak edilmekte.

Sıkça Sorulan Sorular

Nevbahar Demirağ iş adamı Ali Koç'un eşidir.

Sadberk Leyla Koç ve Kerim Rahmi Koç isminde iki çocuğu vardır.

Rice Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi'nden mezun.

Ali Koç Kimdir?

Giriş Yap

İddaa Tahmin Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!