Avrupa Futbol Şampiyonasını Kazanan Ülkeler

Avrupa Futbol Şampiyonasını Kazanan Ülkeler

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya’nın en prestijli arenası olan Dünya Kupasının Avrupa Kıtasına indirgenmiş hali olan Avrupa Şampiyonasına sadece Avrupa Kıtasında bulunan ülkeler katılmaktadır. Bu durumda Avrupa Kıtası ülkelerinin birbirleri arasında yarıştığı bu arenada daha önce hangi takımlar şampiyon olmuştur?

İşte Avrupa Şampiyonasını kazanan ülkeler:

1960: İspanya

Günümüzde ismi Rusya olarak değişen Sovyetler Birliği Finalde İspanya ile karşılaşmıştır. Finalde 2-1 galip gelen İspanya düzenlenen ilk kupayı müzesine götürmüştür.

1968: İtalya

Avrupa Futbol şampiyonasının ikinci kez düzenlendiği 1968 senesinde, Finalde Yugoslavya’yı 2 golle egale eden İtalya kupayı İtalya’ya götürmüştür.

1972: Almanya

Günümüzde de etkili futbol oynayan Almanya, 1972 yılında Belçikayı yarı finalde 2-1 mağlup ederek finalde Macaristan’ı eleyen Sovyetler Birliği ile karşılaşmış, Finalde 3-0 gibi net bir skorla Sovyetler Birliğini egale eden Almaya kupayı müzesine götürmüştür.

1976: Çekoslavakya

Yarı finalde Hollandayı 3-1’Lik skorla geçerek Finalde Batı Almanya ile karşılaşan Çekoslavakya, Finalde 2-2 berabere kalan maçı penaltılarda 5-3 kazanarak kupayı Slovakya’ya götürmüştür.

1980: Batı Almanya

Avrupa Futbol Şampiyonası Kupasına alışkın olan Batı Almanya, 1980 yılında finalde Belçika ile karşılaşmıştır. Belçika’ya Hrubesch’in 10 ve 88. Dakikalardaki golüyle 2-1 üstün gelen Batı Almanya kupayı Almanya’ya 2. Kez götürmüştür.

1984: Fransa

Yarı finalde Portekiz’i 3 golle geçen ve finalde İspanya ile karşılaşan Fransa 2-0’lık skorla net bir galibiyet alan Fransa kupayı Fransa’ya götürmüştür.

1988: Hollanda

Kupayı daha önce 2 kez kazanan Batı Almanyayı 2-1’lik skorla egale eden Hollanda finalde, Sovyetler Birliği ile karşılaşmıştır. Finalde 2-0’lık net bir galibiyet alan Hollanda kupayı Hollanda’ya götürmüştür.

1992: Danimarka

Geçen senenin şampiyonu Hollanda’yı penaltılarda 5-4 geçen ve finalde Almanyayı 2-0’lık skorla egale eden Danimarka 1992 Avrupa Futbol Şampiyonası Kupasını Danimarka’ya götürmüştür.

1996: Almaya

Daha önce 2 kez kupayı kazanan Almanya, finalde Çekya ile karşılaşmış, attığı 2 golle kupayı Almanya’ya 3. Kez götürmüştür.

2000: Fransa

Türkiyeyi çeyrek finalde eleyen Portekiz ile yarı finalde karşılaşan Fransa, 2-1’lik skorla geçerek finalde italya ile karşılaşmıştır. İtalyayı 2-1’lik skorla geçen Fransa kupayı Fransa’ya 2. Kez götürmüştür.

2004: Yunanistan

Çekya’yı 1-0’lık skorla geçen ve finalde Portekiz’i 1-0’lık skorla egale eden Yunanistan, Kupayı kazanmıştır.

2008: İspanya

Çeyrek finalde Türkiyeyi 3-2’lik skorla geçen ve finalde İspanya ile karşılaşan Almanya, kupayı İspanya’ya kaptırmıştır. Türkiye, kupayı kazanamasa da son saniye dönüşleri ile adından çok kez söz ettirmiştir.

20012: İspanya

Son yılın şampiyonu İspanya, çeyrek finalde Portekiz’i geçerek, finalde İtalya ile karşılaşmıştır. İtalya’yı 4-0 gibi net bir skorla geçen İspanya Kupayı müzesine 3. Kez götürmüştür.

2016: Portekiz

Çeyrek finalde Galleri 2-0’lık skorla geçen ve finalde favori Fransa’ya 1 gol atan Portekiz, tarihinde ilk kez Avrupa Futbol Şampiyonası Kupasını kazanmıştır.

 

Avrupa Futbol Şampiyonasını Kazanan Ülkeler

Giriş Yap

İddaa Tahmin Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!