Ballon dor Neye Göre Verilir ?

Ballon dor Neye Göre Verilir ?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ballon dor Neye Göre Verilir sorusu oldukça fazla merak ediliyor. Futbolun en prestijli ödüllerinden biri olan Ballon d’Or, her yıl verilen bir ödüldür. Bir önceki senede en iyi futbolu sergilemiş olan futbolcuya verilen ödül, futbol dünyasında dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Başarılı futbolcuların bu ödül ile özdeşleştiğini ve ön plana çıktıklarını söylemek mümkün. Altın Top olarak Türkçeye çevrilen Ballon d’Or’un futbol dünyasında futbolcuların ilgisini çektiği de bilinen bir gerçek. Peki ama Altın Top ödülü neye göre verilir?

Ballon d’Or Kim Kaç Kere Kazandı?

Yılın en iyi futbolcusuna verilen Ballon d’Or ödülü, futbolcular arasında kıyasıya bir mücadele olmasını sağlıyor. Avrupa’da yılın futbolcusunu belirlemek amacıyla düzenlenen ödül töreni, birbirinden özel futbolcuların ödül almasını sağlıyor. Bunun yanı sıra 2010 yılında FIFA Ballon d’Or’un kurulduğunu ve France Fotball ile FIFA’nın düzenlemekte olduğu FIFA Dünyada Yılın Futbolcusu ödüllerinin bir araya getirilmesi ile oluştuğunu söylemek mümkün. Ayrıca ilk ödül töreni 2011’de düzenlenmiştir.  Ballon d’Or neye göre verilir sorusu, ödül törenine yönelik merak edilen hususlar arasında yer alıyor. İlk önce belirtmek gerekir ki Ballon d’Or’un adayları, 30 isimden oluşan kısa liste, Fransız yayın organlarından bir tanesi olan France Football’un editör ekibi tarafından belirlenir. Çeşitli ülkeleri temsil eden gazeteciler bir araya gelerek birinci, ikinci ve üçüncü olacak kişileri oy usulüne göre belirler. Futbolcular genel olarak şu kriterlere göre değerlendirilir:

  • Futbolcunun yıl boyunca göstermiş olduğu performans ve futbolcunun içerisinde yer aldığı takımın performansı
  • Futbolcunun yetenekleri ve fair play seviyesi
  • Futbolcunun genel bir kariyer değerlendirmesi

2021 Ballon d’Or Kim Kazandı?

Ballon d’Or ile ilgili merak edilen hususlardan bir diğeri de 2021 yılında kimin ödüle layık görüldüğüdür. Özellikle Lionel Messi ve Cristiano Ronaldo, son zamanlarda adları Altın Top ödülüyle anılan isimler. Bu nedenle dikkatleri üzerine çektiğini söylemek mümkün. 2021 yılında ödülün sahibi olan isim Lionel Messi’dir. Paris Saint-Germain forması ile başarılı çalışmalarda bulunan ve PSG forması altında ödülü kazanan Messi, 2019 yılının da kazananıdır. 2021’de ikinci olan isim ise Robert Lewandowski’dir. Jorginho ise üçüncü olarak dikkatleri üzerine çekmiştir. 2021 Ballon d’Or kim kazandı sorusunun cevabı olan Messi, son zamanlarda ödülle özdeşleşen isimlerden bir tanesidir. Messi 7 kere Altın Top ödülünü kazanarak bu konuda rekoru elinde tutuyor. İlk olarak 2009 yılında ödüle layık görülen Messi 2010, 2011, 2012, 2015, 2019 ve 2021 yıllarında da ödülü kazanmıştır. Bunun yanı sıra Cristiano Ronaldo ise 5 kere ödülü kazanarak Messi’den sonra en çok Altın Top ödülünü kazanan isim olmuştur.

Ballon d’Or Değeri

İlk verildiği tarihten beri birçok ismin almaya hak kazandığı Ballon d’Or, oldukça prestijli ödüllerden biri olarak ön plana çıkıyor. Bu nedenle futbolseverlerin ödülle ilgili farklı soruları merak ettiğini söyleyebiliriz. Bunlardan bir tanesi de Ballon d’Or değeri olarak karşımıza çıkıyor. 28 cm yüksekliğe sahip olan ödül, 22 cm çapa ve 12 kg ağırlığa sahiptir ve oldukça hacimli bir ödül olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Kabartmalı iki pirinç plaka ile top şeklini almıştır. Küre şeklini alabilmek için balmumu benzeri bir malzeme ile doldurulmaktadır. Bunun yanı sıra 3 bin Euro’dan biraz daha fazla bir maddi değere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ödül üzerinde France Football logosu ile birlikte kazananın da ismi bulunmaktadır. Hem maddi hem de manevi bakımdan çok önemli bir yere sahip olan Altın Top ödülü, futbolcuların kıyasıya mücadele etmesini sağlamaktadır.

Ballon dor Neye Göre Verilir ?

Giriş Yap

İddaa Tahmin Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!