0 MAÇ 0,00

ORAN

DİĞER SAYFALAR BAHİSÇİ ÖZEL İDDAA PROGRAMI
Kupon

Kuponunuz Boş

Kupon Bedeli :0,00 TL Toplam Oran :0.00
Misli
Maksimum Kazanç 0,00 TL
SİL KAYDET HEMEN OYNA
 • Mobil Menüyü Oluşturun!

  Basketbolun Genel Kültürü 2

  Basketbol kültürü, Türkiye Cumhuriyetinde son zamanlarda hayli ivme kazanmıştır. Ancak basketbol'un kurallarını bilen kişi sayısı azdır. Bunun için yazımızı dikkatli okuyunuz.
  Basketbolun Genel Kültürü 2

  Basketbolun Genel Kültürü 2

  Blok

  basketbol blok

  Blok, aslında sözlükteki anlamıyla kullanılmaktadır. Sözlükte tamı tamına bir kişiye set örmek olarak adlanan blok, rakip takım oyuncusunun potaya geldiği zaman önünde durarak topu elinden çıkarmadığı süre boyunca topu ekarte etmeye denir. Burada dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. O da “Golaltending”dir.

  Golatending, aslında bir rakip oyuncunun topu potaya attığı esnada top düşüşe geçmiş ve potaya yönelmişse ve sizde bu topu bloklama gayreti içerisinde dokunursanız, blok sayılmaz. Çünkü top ivmeyi kazanmış ve potaya gitme yolunda emin adımlar atmıştır. Burada kıstas tamamıyla topun elden çıktığı andan itibaren ivme kazanmasıyla ilişkilidir.

  Blok çeşitleri 3 grupta incelenir. 1’incisi, rakip takım oyuncusu topu fileye atmak için hamle yaptığında topu normal bir şekilde bloklamak. En çok rast gelen bu durumdur. 2’ncisi, Turnike atan bir oyuncuya blok yapmak. Burada kıstas Goltending’deki mantıkla aynıdır. Burada maksat topun elden çıktığı andan itibaren potaya çarpmaması ya da ivme kazanıp potaya ivmelenmemesiyle doğru orantılıdır.  3’üncü ise smaç basacak rakip taktım oyuncusunun topunu bloklamak. Bu tamamıyla dikkat işidir. Smaç basacak rakip oyuncusu topu elinden bırakmayacağı için potaya yönelip yönelmemesi önemli değildir. Her türlü bloklama işlemi uygulayabilirsiniz.

  Turnike:

  basketbol turnike

  Turnike bir nevi puan alma cinsidir. Aslında smaç anlatırken turnikeye değinmiş ismini belirtmemiştik. Turnike, takım arkadaşınızın ya da rakip takım oyuncusunun 3 çizgisi alanına girerek 3 adım sayarak eliyle topu potaya bırakmaya verilen isimdir. Burada kıstas ayaklarının 3 kez yere değmiş ve topun elde kalmış olmasıyla doğru orantılıdır. 3 adımında mantığı sol-sağ ya da sağ sol. Burada mantık 3 adımı geçmemek. Aslında 2 adım atıldığı bilinmektedir.

  Steps

  basketbol steps

  Steps, topun yerde sekmeden oyuncunun topu yerde sektirmesi anlamına gelir. Bunun halk ağzında kullanılan ismi hatalı yürüme olarak bilinir. Çünkü mantık hatalı yürümekten kaynaklanır. Şöyle bir izahatta bulunalım. Bir oyuncu potaya gitmek için topu yerde sektirerek adım atmak zorundadır. Bu basketbolda olmazsa olmazdır. Eğer bu durum olmazsa basketbol tamamiyle hentbola dönüşür. Basketbolcu topu yerde sektirirken adım atıyor ve potaya ilerliyor. Bu doğrultuda topu yere temas ettirmeden ayaklarını iki kere hareket ettirirse bu step başlığı altında değerlendirilir.

  Step’in bir diğer türü de yukarıda bahsettiğimiz turnikede gerçekleşir. Basketbolcu 3 adımı geçerse 3 adım stepsi yapmış olur. Bakın turnikeye kalkan basketbolcu eğer 1 adım atar ve turnikeyi bırakırsa bu step olarak değerlendirilmez. Burada kıstas tam anlamıyla 3 adımdı ihtiva etmektedir.

  diğer yazımızı okumak için tıklayınız.

  Site İçi Yorumlar

  Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.