0 MAÇ 0,00

ORAN

DİĞER SAYFALAR BAHİSÇİ ÖZEL İDDAA PROGRAMI
Kupon

Kuponunuz Boş

Kupon Bedeli :0,00 TL Toplam Oran :0.00
Misli
Maksimum Kazanç 0,00 TL
SİL KAYDET HEMEN OYNA
 • Mobil Menüyü Oluşturun!

  Basketbolun Genel Kültürü 1

  Basketbol, Türkiye'de son zamanlarda hatrı sayılır kitlelere ulaştı. İşte basketbola merak saranlar için basketbolun genel kültürü sizlerle.
  Basketbolun Genel Kültürü 1

  Basketbolun Genel Kültürü 1

  Basketbol son günlerde Türk takımlarının EURO Lig’de kazandığı başarılar itibariyle ilgisini baya artırdı. Bu durumda birçok genç basketbola merak saldı. Peki, klasikleşmiş basketbol terimlerini biliyor muyuz? Eğer basketbola yeni başladıysanız ya da bir ortamda yabancı kalmak istemiyorsanız. Bu yazıyı dikkatli okuyarak Basketbol’un genel kültürünü öğrenebilirsiniz.

  Smaç

  Basketbol oynayanların genellikle en sık duydukları terimlerden birisi smaç’tır. Samç aslında en basit hali ile basket atmaya yönelen bir basketbolcunun iki el ile topu potaya götürerek topu pota içerisine bırakıp ellerini potaya tutması halinde gerçekleşmektedir. Burada kriter 2 elin değil de 1 elinizin de potada olması gerekmektedir.  Smaç basacak iseniz bu kıstaslara dikkat ediniz.

  Şut

  Basketbol’un en temel hareketlerinden biri de şuttur. Şut birçok spor’da da yer alır ancak basketbol’daki şut biraz farklıdır. Şut atacak kişi çizginin arkasında yada içinde yere doğru dizlerini kırmak suretiyle yaylanarak biraz da zıplayarak iki eliyle topu simetrik mecrada potaya yollaması hadisesidir.

  Şut’ta iki tür vardır. 2’lik şut ve 3’lük şut: 2’Lik şut 3 sayı çizgisinin içinden atılan her türlü sayıya denir. 3’lük şut ise 3 sayı çizgisinin arkasından potaya giren her şut 3 puanlık değer kazanır. Burada en önemli kıstas ise 3 sayı çizgisidir. 3 sayı çizgisine bassanız bile 2 sayılık değer görür buna çok dikkat edin.

   Asist

  Basketbol’un temel hareketlerinden biri olan asist aslında halk dilinde yardımlaşma anlaına gelmektedir.  Asist birçok sporun olmazsa olmazıdır. Asistin genel mantığı puana gidecek oyuncuyu görüp topu o kişiyle buluşturmaya verilen isimdir. Asist basketbol için konuşulacak olursa 2 el ya da 1 el fark etmeksizin toplu takım arkadaşlarınızdan biri ile buluşturacak ve takım arkadaşınız o asisti potayla buluşturacaktır. Asistin tek kıstası budur. Eğer takım arkadaşınız topu pota ile buluşturamazsa asistiniz sayılmayacaktır. Yerde pas, baş üstü pası, göğüs pası ve aley-oop pası denilen pas çeşitleri vardır. Bu paslardan en ilgi çekicisi de aley-oop’tur.

  Ribaunt

  Ribaunt’ta basketbol’un en temel hareketlerinden birisidir. Ribaunt’Un mantığını kısaca anlatmak gerekirse topun potaya girmediği hallerde rakip takım ya da ittfak takım oyuncusunun topu kapmasına denir. Burada hücum ve savunma olarak ribaund çeşidi vardır.

  Savunma Ribaundu: Savuma ribaundu, rakip takım oyuncusunun topu potaya fırlatması halinde potadan seken topu takım arkadaşlarınızdan birinin alması durumunda oluşur.

  Hücum ribaundu: Takım arkadaşınızın topu potaya fırlatması halinde top potaya girmez ve sizin önünüze düşen topu takım arkadaşlarınızdan biri ya da siz kontrol ederseniz bu durum hücumun devam edeceği için hücum ribaundu olarak nitelenir.  Her ribaund 1 sayı ile değerlendirilir. Maç sonunda en çok ribaund olan basketbolcular değer kazanır. Hatta maçın adamı dahi seçilebilir. Ribaundun en önemli kıstası da uzun boylu olmaktır. Tabi ki kısa boylu olanlarda ribaund alabilmekte ancak uzun boylu olmanız ribaund için daha önce hamle yapmanızı sağlayacaktır.

  Site İçi Yorumlar