featured

Bergama Belediyespor da Ekmekçioğlu’na emanet

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İZMİR, (DHA) – İzmir’in köklü kulübü Altay’da geçen sezonun son haftalarına kadar 6 yıl boyunca başkanlık yaptıktan sonra temmuz ayında şirketi aracılığıyla TFF 2’nci Lig’e düşen Menemen Futbol Kulübü’nü devralan Özgür Ekmekçioğlu, 3’üncü Lig’deki Bergama Belediyespor’u da aldı. Aylardır süren görüşmeler sonuçlanırken, protokol Ekmas Group Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Ekmekçioğlu ile Bergama Belediyespor Başkanı Cemil Ferah arasında imzalandı.

Özgür Ekmekçioğlu, Bergamaspor’un da Menemen FK gibi Ekmas Sportif Faaliyetler tarafından yönetileceğini belirterek, “Bergamaspor’un sahibi tarihi geçmişiyle büyük olan Bergama’dır. Güçlü ve takımı hep destekleyen taraftarıdır. İzmir’de doğup büyüyen Ekmas, sportif yatırımlarıyla güzel kentimizin spor kimliğine katkı sağlamayı ilke edindi. Bergama Belediyesi’ne bize duyduğu güven için çok teşekkür ederiz. Tarihi ve kültürel özellikleriyle uluslararası bir değere sahip Bergama, sporda da bu yolda yürüyecek” dedi.

Ekmas Sportif Faaliyetler CEO’su Barış Orhunbilge, Bergamaspor’un İzmir futbolunda yarım asırdır çok önemli bir misyon üstlendiğini vurgulayarak, “Bergama, tarihi milattan önce üç binli yıllara kadar uzanan, çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan, tarihi bir kent. İsmini Pergamon, yani kale kelimesinden alan Bergama, Bergamaspor ile İzmir futbolunun da kalesi olacak. Menemen FK’daki gibi çok deneyimli bir ekiple hızlıca yola çıkarak kısa, orta, uzun vadeli planlarımızı hayata geçireceğiz” diye konuştu.

ADI, YERİ VE RENKLERİ DEĞİŞMEYECEK

Bergamaspor Kulüp Başkanı Cemil Ferah ve Özgür Ekmekçioğlu arasında atılan imzalarla Bergamaspor’un yönetim yerinin Bergama olarak kalması, adının değiştirilmemesi ve kırmızı-lacivert olan renklerinin sonsuza kadar aynı kalması garanti altına alındı. Bergama, transferde şimdiye kadar hamle yapmamıştı. Belediye Başkanı ve Bergamaspor Onursal Başkanı Hakan Koştu, “İlk çağrımız Bergamalı işadamlarımıza oldu. Bu çağrımı hem Ticaret Odası’nda kanun çıkmadan çok önce yapılan toplantıda, hem Kültür Merkezi’nde Bergamaspor Olağan Genel Kurulu’nda söyledim. Yasal bir zorunluluk olduğunu anlattım. Ama karşılık bulamadım” diye konuştu.

26 Nisan 2022 tarihinde Resmi Gazete’de Yürürlüğe Giren 7405 sayılı, “Spor Kulüpleri ve Federasyonları” kanunu kapsamında Belediyelerin profesyonel spor branşları üzerindeki desteklerinin kanunen kaldırıldığına yaptığı açıklamada dikkati çeken Belediye Başkanı Hakan Koştu, “Üç yıl önce göreve geldiğimizde 3’üncü Lig’den amatöre düşmüş bir Bergamaspor vardı. Görevimizin ilk yılında takımımızı layık olduğu 3’üncü Lig’e şampiyon olarak getirdik. Ve ondan sonraki 2 sezonda pandemi koşullarına rağmen takımın en büyük destekçisi ve sponsoru olduk” dedi.

BAŞKAN KOŞTU: İLK ÇAĞRIMIZ BERGAMA’MIZA OLDU, AMA KARŞILIK VEREN OLMADI

Yasa çıktıktan sonra Bergama Belediyespor’u kaderine terk etmediklerini yaptığı açıklamada ifade eden Başkan Koştu, “Kanun çıkmadan aylar önce Ticaret Odası Meclisi’nde Bergamalı iş adamlarına, öncelikli olarak mevcut Kulüp Yönetimi’ne, sonrasında Olağanüstü Genel Kurul’da tüm Bergamalı iş adamlarına çağrıda bulunduklarını ifade eden Başkan Koştu, “Önceliğimiz Bergama’dan iş adamlarımızın kulübü devralması diye çağrıda bulunduk. Belediye olarak bizlerde tesislerimizle ve manevi desteğimizle kanunlar çerçevesinde her zaman destek olacağımızı belirttik” ifadelerini kullandı.

“DAHA GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE YOLUNA DEVAM EDECEK”

Bugün gelinen noktada profesyonel kulüp yöneticiliğini daha öncesinde yapmış, Altay Spor Kulübü’nü 3’üncü ligden Süper Lig’e 6 yıl gibi kısa bir sürede çıkarmış, Altay’a 6 yılda 3 şampiyonluk yaşatmış, maddi ve tecrübe anlamında güçlü bir iş adamımız olan profesyonel kulüp yönetiminde başarılarla dolu bir geçmişi bulunan Özgür Ekmekçioğlu’nun EKMAS Sportif Faaliyetler A.Ş. ile anlaşma yapıldığını ifade eden Başkan Koştu, “Aslında bu anlaşma kulübümüzün artık daha kurumsal bir yapıda yoluna devam etmesi ve takımın daha üst liglere emin adımlarla gitmesi için alınmış ve alınması gereken bir karardı. Takımımız adıyla, formasının renkleriyle ve şehriyle aynen yoluna devam edecek. Bu üç madde bizim kırmızı çizgimiz. Şuandan itibaren takımımız kamp sürecine başlayacak. Taraftarımızın yıllardır beklediği üst lig hedefleri emin adımlarla gerçekleşecek. En kısa zamanda bir mağaza, kulüp idari binası ve kulüp otobüsü faaliyete başlayacak. Bizde yeni stat için bu sene ihaleye çıkıyoruz ve üst ligler için gerekli olan tesis yatırımlarını yapmaya başlıyoruz. Yaptığımız ve aldığımız karar yasal bir zorunluluk yanında, Bergamaspor’umuzun emin adımlarla, profesyonel olarak yoluna devam etmesinin kapısını da açacak” dedi.

(FOTOĞRAFLI)

Bergama Belediyespor da Ekmekçioğlu’na emanet

Giriş Yap

İddaa Tahmin Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!