Beşiktaş Armasındaki Türk Bayrağı

Beşiktaş Armasındaki Türk Bayrağı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beşiktaş armasındaki Türk bayrağı birçok futbolseverin merak ettiği bir konudur. Bu nedenle Beşiktaş armasında neden Türk bayrağı var sorusunun ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Armasında Türk bayrağı taşıyan futbol kulüplerinin bir hayli az olması, konunun çok daha fazla merak edilmesine neden oluyor. Kuruluşu oldukça eski olan ve oynadığı futbol ile Türk futboluna katkıda bulunan Beşiktaş, aynı zamanda taraftarlar kitlesiyle de dikkatleri üzerine çekiyor. İşte üç büyükler içerisinde yer alan Beşiktaş’ın armasındaki Türk bayrağının gizemi ve bu konuda bilinmesi gerekenler!

Beşiktaş Arması

Beşiktaş Armasındaki Türk Bayrağı
Beşiktaş Arması

Beşiktaş armasındaki Türk bayrağı hakkında açıklama yapmadan önce Beşiktaş armasıyla ilgili bilgi vermek gerekmektedir. Kulübün arması, kulübün kuruluşunu simgeleyen çok özel desenlere ev sahipliği yapıyor. Armada siyah ve beyaz renklerinin yanı sıra Türk bayrağından gelen kırmızı renk de mevcut. Armada toplamda iki beyaz çubuk yer alıyor. Bu çubuklardan ilki bir (1), siyah çubuk da üçü (3) simgeliyor. Öte yandan diğer beyaz çubuk da 1 sayısını simgelediği için çubuklardan çok özel bir anlam çıkıyor. Armanın tamamı ise dokuz parçadan oluştuğu için rakamların yan yana gelmesi 1319 yılını veriyor. Bu ise Hicri takvimdeki 1319 yılını simgelemekle birlikte Rumi takvimdeki 1903 yılını da sembolize ediyor. Beşiktaş’ın 1903 yılında kurulduğu düşünülürse armadan çok özel bir anlam çıktığını söylemek olanaklıdır. Peki ama Beşiktaş armasında neden Türk bayrağı var, Türk bayrağının özel anlamı nedir?

Beşiktaş Armasında Neden Türk Bayrağı Var?

1903 yılında kurulan ve kurulduğu yıldan beri Türk futboluna çok önemli katkılarda bulunan Beşiktaş, futboluyla ön plana çıkmaya devam ediyor. Birçok kupa kaldırmış olan ünlü kulübün pek çok anlamda dikkatleri üzerine çektiğini söyleyebiliriz. Beşiktaş’la ilgili futbolseverlerin merak ettiği konulardan biri Beşiktaş armasıdır. Arma üzerinde Türk bayrağı bulunduğu için futbolseverlerin bir kısmı, Beşiktaş armasında neden Türk bayrağı var sorusu üzerinden araştırma yapmaktadır. Bu nedenle Beşiktaş armasındaki Türk bayrağı, rakip takım taraftarları da ilgi çeken konulardan biri.

Beşiktaş’ın armasında yer alan Türk bayrağı, ünlü kulübün iftihar ettiği meseleler arasında yer alıyor. Beşiktaş armasındaki Türk bayrağı hikayesini şu şekilde özetleyebiliriz: 16 Mayıs 1952 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı Adnan Menderes, Yunanistan’da ziyarette bulunur ve bu ziyarette çok özel bir karar alınır. İki ülke arasındaki dostluğun çok daha özel bir konuma erişebilmesi için milli takımlar düzeyinde bir futbol maçı yapmaya karar verilir. Fakat ekonomik sıkıntılar nedeniyle Türkiye Federasyonu milli takım değil de kulüp takımın, yol masraflarını da karşılamak üzere maç için Yunanistan’a gönderme kararı alır. Yunanistan’a gitmek için en uygun takım Beşiktaş’tır. Fenerbahçe ve Galatasaray’dan da oyuncu takviyesi yapılarak milli takım görünümünde bir takım oluşturulur. Takımın temelinde ise Beşiktaş oyuncuları bulunur. Beşiktaş armasında neden Türk bayrağı var sorusunun cevabı ise ünlü futbol maçında gizlidir.

Yapılan maçta kazanan takım 1-0’lık skor ile Yunanistan olsa da Beşiktaş çok özel bir görevi yerine getirmiştir. Maç kadrosunda yer alan isimler ise şu şekildedir: Süleyman Saba, Coşkun, A. A. İhsan, Vedii, Şevket, Recep, Eşref, Turgay Şeren, M. Ali, Naci ve Nusret. Kendisine verilen görevi yerine getirmesi nedenle Türkiye Futbol Federasyonu tarafından kulübe formasında Türk bayrağı bulundurma hakkı verilmiştir. Böylece Beşiktaş armasındaki Türk bayrağı zamanla dikkatleri üzerine çekmeye başlamıştır. Beşiktaş tarafından haklı bir şekilde iftihar kaynağı olarak kabul edilen Türk bayrağı, Beşiktaş armasında neden Türk bayrağı var sorusunun da ön plana çıkmasına neden olmuştur.

] }
Beşiktaş Armasındaki Türk Bayrağı

Giriş Yap

İddaa Tahmin Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!