Dünya Futbolunun İlkleri

Dünya Futbolunun İlkleri

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bilindiği üzere Dünya üzerinde birçok insanı bir arayan getiren sporun adı futboldur. Tarihi Sümerlere kadar dayanan bu oyun ilk başlarda ayakla sürülen bir çeşit eğitim ya da eğlence olarak gündeme gelmiştir. Hatta eskilerden Çin askerlerinin eğitim amaçlı futbola benzer bir oyunu oynadıkları bilinir.

Dünya Futbolunun İlkleri

  • Dünya’da kurulan ilk futbol takımı Sheffeld Futbol Kulübüdür.

İngiltere’nin Sheffeld şehrinde 24 Ekim 1857 yılında, N. Crestwick ile W. Prest önderliğinde kurulmuştur. Ancak daha liglerin hatta rakip takımın olmayışı futbol’un nasıl oynanacağı hakkında sorulara sebebiyet veriyordu. Bunun için birbirleri arasında kura çekerek maç yapan Sheffeld takımı bazen evli kişilerle bekâr kişiler arasında maç yapar bazen de isimlerinin baş harfleri a ile m arasında olanlar ile n ile z arasında olanlarla maç yaparlardı. Ancak 1860 yılında Sheffeld şehrinde Hallam Futbol Kulübü’nün doğuşu Sheffeld Futbol Kulübü karşısında rakip arayışını son vermiştir.

  • Tarihin ilk derbisi Sheffeld Futbol Kulübü ile Hallam Futbol Kulübü arasında gerçekleşti.

Bilindiği üzere Dünya üzerinde kurulan ilk takım Sheffeld idi. Aynı kasabadan Hallam kulübü kurulunca birbirlerine rakip oldular. Dolayısıyla aynı şehrin iki takımı birbirleri arasında yaptığı maçlar derbi sayılacaktı. Bu doğrultuda 1960’larda düzenlenen maç Dünyanın ilk derbisi olarak kabul edilmiştir. Tarihin ilk derbisini 2 gol atan Sheffeld Kulübü kazanmıştır.

  • Dünya futbol tarihinde ilk milli takım İngiltere’dir.

Dünya’nın ilk futbol kulübüne sahip olan İngiltere, doğal olarak ilk milli takıma sahip ülke olmuştur. Sheffeld Futbol Kulübü’nden 6 yıl sonra kurulduğu bilinen İngiltere milli takımı ilk olarak İskoçya ile maç yaptı.

  • İlk futbol organizasyonu İngiltere Federasyon Kupasıdır.

İngiltere’de iki futbol takımı kuruldu. Birbirleri arasında oynadıkları maçlar hayli ilgi çekici gelmeye başladı. Bunun için İngiltere organizasyon kurma yolunda ilk adımlarını attı ve 1871 yılında ilk kez bir futbol organizasyonu olan İngiltere Federasyonu kupası düzenlendi.

  • Dünya üzerindeki uluslararası ilk resmi maç İngiltere ile İskoçya arasında oynanan karşılaşmadır.

İngiltere milli takımı 1863’te kurulmuştu. Ardından İskoçlarda bit milli takım oluşturma fikrine hâsıl oldular. Bu doğrultu da iki takım arasında 1872’ye kadar 5 karşılaşma oynandığı biliniyor. Ancak uluslararası ilk resmi maç 1872 yılında yapılan karşılaşmadır. Maç’ta iki tarafta eşitliği bozamamış beraberlikle sahadan ayrılmışlardır.

  • Dünya üzerinde kurulan ilk stat Hallam Futbol Kulübü’nün stadıdır.

Bilindiği üzere Dünya’da kurulan ikinci takım Hallam’dır. Tam tarihi hakkında bir netlik olmayan stat’ın Dünya üzerinde ilk stat olduğu kabul ediliyor. Günümüzde dâhil hala eski görünümünü koruyan Hallam stat’ı 700 kişi kapasitededir.

 

Dünya Futbolunun İlkleri

Giriş Yap

İddaa Tahmin Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!