Dünyanın En Ateşli Derbileri

Dünyanın En Ateşli Derbileri

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rekabet, futbolun en olmazsa olmaz öğelerinin başında geliyor. Rekabetin olmadığı futbol, neredeyse hiçbir taraftar tarafından düşünülemezken farkı noktalarda oynanan dünyanın en ateşli derbileri, milyonlarca futbol severin ekran başına kitlenmesine sebep oluyor. Bazı derbiler 100 milyonlarca kez izlenirken, tarihsel arka planları önemli hikayelere ev sahipliği yapıyor.

İşte iyisiyle kötüsüyle dünyanın en büyük derbileri!

River Plate – Boca Juniors

River Plate – Boca Juniors
River Plate – Boca Juniors

Dünyanın en ateşli derbileri denildiğinde şüphesiz akla gelen ilk rekabet Arjantin’e uzanıyor. Arjantin’in River Plate ve Boca Juniors ekipleri arasında her sezon oynanan derbi müsabakaları, gerçek bir savaş atmosferinde geçiyor. 1913 yılında başlayan ezeli rekabette ilk galibiyeti River Plate elde ederken, taraflar geçen yüz yılı aşkın süredir birbirlerine yüksek düzeyde üstünlük kuramadı. Ayrıca “Süperclassico” olarak adlandırılan River Plates – Boca Juniors derbilerinde şimdiye kadar 130’dan fazla taraftar yaşamını yitirdi.

Glasgow Rangers – Celtic

Glasgow Rangers – Celtic
Glasgow Rangers – Celtic

1887 yılında kurulan Celtic, kuruluşundan bir yıl sonra ilk hazırlık maçına Rangers karşısında çıkıyordu. O dönem kimse bu müsabakanın ezeli bir rekabetin ilk kıvılcımı olacağını tahmin edemedi. İki takım arasında 134 yılı aşkın süredir devam eden rekabet, her sezon sıra dışı olayların yaşandığı maçlara ev sahipliği yapıyor. Dünyanın en büyük derbileri arasında gösterilen Glasgow Rangers – Celtic derbisinde 400’den fazla maç oynandı.

Barcelona – Real Madrid

Barcelona – Real Madrid
Barcelona – Real Madrid

“El Clasico” adıyla bilinen ve futbolseverlerin her sezon başında merakla beklediği derbilerden olan Barcelona-Real Madrid maçı, ilk olarak 1902 yılında oynandı. 100 yılı aşkın süredir devam eden derbi de iki takımın da net bir üstünlüğü bulunmuyor.

Fenerbahçe – Galatasaray

Fenerbahçe - Galatasaray
Fenerbahçe – Galatasaray

Dünyanın en ateşli derbileri arasında gösterilen Fenerbahçe-Galatasaray mücadelesinin kökleri 1908 yılına kadar uzanıyor. 1908 yılında oynanan ilk müsabakayla başlayan kıyasıya rekabet, günümüzde de her sezon sıra dışı maçlarla devam ediyor. Şimdiye dek oynanan 394 maçta Fenerbahçe 147, Galatasaray ise 124 kere galip geldi.

Inter – Milan

Inter – Milan
Inter – Milan

Milan derbisi olarak kabul edilen İnter-Milan müsabakaları, dünyanın en büyük derbileri arasında gösterilen diğer rekabetlere göre daha az ateşli olsa da günümüzde en çok izlenen müsabakalar arasında yer alıyor. Aynı şehri paylaşan iki İtalyan devinin aralarında her sezon oynadıkları müsabakalar adeta bir karnavala ev sahipliği yapıyor.

 

Dünyanın En Ateşli Derbileri

Giriş Yap

İddaa Tahmin Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!