Dünyanın En Büyük Stadyumları

Dünyanın En Büyük Stadyumları

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyanın En Büyük Stadyumları

Dünya’nın en büyük ve en çok taraftara ev sahipliği yapan stadyumlarını merak etmiş miydiniz? Taraftarı çok olan ve seyir zevkini tüm dünya’ya aşılayan spor kulüplerini birçok taraftar canlı seyretmek ister. Bu doğrultuda canlı seyredilecek en önemli yerlerden birisi stadyumlardır. Günümüzde 40- 80 bin arası stadyumları yapılırken gelin bakalım dünyanın en büyük ve en çok taraftara sahip stadyumları hangileriymiş.

Rungradao Stadyumu

Kuzey Kore’de 1 Mayıs 1989 yılında alan ve bu doğrultuda adının yanına 1 Mayıs ismini de alan Rungrado 1 Mayıs Stadyumu, 150. 000 kişiye ev sahipliği yaparak Dünya üzerinde kurulan en büyük stadyum olma özelliğine sahiptir.  Stadyum günümüzde futbol müsabakalarına ev sahipliği etse de kimi zaman Atletizim yarışmalarına da ev sahipliği yapmaktadır.

Yuba Bharati Krirangan (Tuz Gölü) Stadyumu

Hindistan’ın Batı Bengal kentinde yer alan ve dünya’nın en büyük ikinvi sırasında yer alan Tuz Gölü Stadyumu, 1984 yılında inşa edilmiştir. Günümüzde Futbol ve Atletizm sporları için kullanılan Tuz Gölü Stadyumunun taraftar kapasitesi tamı tamına 120. 000 kişidir.

Michigan Stadyumu

Futbol, Amerika Birleşik Devletlerinde bilindiği üzere 2. Planda yer almaktadır. Amerika’da en çok izlenen spor dalı Amerikan Futboludur. Michigan Stadyumu da Amerikan Futbolu oynanması için yapılmıştır. Yapımı 1926’da tamamlanan stadyum 1927’de taraftarlara açılmıştır. 109. 901 kişilik kapasiteye sahip Michigan Stadyumunun ilginçtir 2017 yılında 115. 000 taraftara ev sahibi yaptığı bilgileri mevcuttur.

Beaver Stadyumu

Beaver Stadyumu, Amerika Birleşik Devletlerinde yer alan en büyük stadyumlar içinde yer almaktadır.  Beaver Stadyumu ilginçtir kapasitesi 106. 572 olmasına rağmen 2018 yılında 110. 889 kişiye ev sahipliği yaparak kapasitesini aşmıştır.

Azteca Stadyumu (Aztek Stadyumu)

Aztek Stadyumu, Meksika’da bulunmaktadır. 1966 yılında konver alanı olarak inşa edilen stadyum günümüzde Meksika Milli Takımının maçlarına ev sahipliği yapmaktdır. Ancak ilk başta CF America Kulübü için yapılan Aztek Stadyumunun kapasitesi 105. 000 bindir. Michael Jackson bu stada 4 kez konser vererek bir ilke imza atmıştır.

Neyland Stadyumu

Neyland Stadyumu, 21 mart 1921 yılında tam olarak bitmiş ve 24 Eylül 1921 yılında taraftarların hizmetine açılmıştır. Amerika’da Amerikan Futboluna ev sahipliği yapan Neyland Stadyumu, Amerika Birlşik Devletlerinin Tennessee Eyaletinde yer almaktadır. Neylan Stadyumunun toplam taraftar kapasitesi 102. 455 kişidir.

Ohio Stadyumu

Ohio Stadyumu, 3 Ağustos 1921 yılında tam olarak bitiş ve 7 Ocak 1922 yılında büyük şölenle taraftarların hizmetine açılmıştır. Ohio Stadyumu, Amerikan’In Ohio eyaletinde yer almaktadır. Ohio Stadyumu toplamda 102. 329 kişiye ev sahipliği yaparak dünyanın en büyük stadyumları listemizde e son sırada yer almaktadır.

 

Dünyanın En Büyük Stadyumları

Giriş Yap

İddaa Tahmin Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!