Dünya'nın En Eski Stadyumları

Dünya’nın En Eski Stadyumları

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Futbolun gereksinimlerini yerine getirebilmemiz için önemli olan bölümler vardır. Bunların içinde olmazsa olmaz statlardır. Statların futbol için hatta futbolcu için önemini soracak olursanız, ilk önce futbol severlerin toplanma alanıdır. Taraftarlar futbolcuları desteklemek amacıyla bir ambiyans yaratırlar. Bu durumda futbolcu etkilenir ve daha iyi performans gösterir. Peki, futbolcu için önemi nedir? Öncelikle stat olmazsa futbolu daha iyi nerede oynayabiliriz?  Statlar bir nevi futbol evleridir. Peki, ilk stadyum ne zaman inşa edildi? Bu soruyu merak edenlerinizin sayısı oldukça fazladır. Hadi gelin hep Dünya tarihinde kurulan en eski statlara göz atalım.

Dünya’nın En Eski Stadyumları

1- Sandygate Road (Hallam FC 1804)

Bir önceki yazımızda Dünya futbolunun ilklerini anlatmıştık. O makalede Dünya üzerinde kurulan ilk kulüpler, ilk derbiler yer alıyordu. O makaleden yola çıkarak, Dünya üzerinde kurulan ikinci takım Hallam Futbol Kulübü idi. İngiltere’nin Yorkshire kentinde yer alan Hallam, Sheffeld Futbol Kulübünün arkasından kulüp değeri kazanmıştı. Ancak futbol kültürüne yabancı olmaması hatta futbol oynadıkları bir kulübün dahi varlığı bilinmektedir. İşte, Hallam Futbol Kulübü’nün Sandgate Road Stad’ı Guinness Rekorlar Kitabı’nda da yer alan, Dünya’nın en eski stadyumudur.

2- Bramall Lane (Shffeld Furbol Kulübü 1855)

Resmi kuruluş tarihi 1857 olan Sheffeld Futbol Kulübü’nün futbol geçmişi eskilere dayanır. Kulüp haline gelmeden önce evliler bekârlara karşı olup maç yaptıklarını biliyoruz. İşte yapılan bu maçlar genellikle 1855 yılında ve İngiltere’nin Sheffeld şehrinde kurulan Bramall Lane Stadyumunda yapılır.

3- Stamford Bridge (Chelsea 1877)

Günümüz futbolunun önde gelen takımlarından Chelsea’nin maçlarına ev sahipliği yapan Stanford Bridge, 1877 yılında İngiltere’nin Londra şehrinde kurulmuştur.

4- Anfield (Liverpool 1884)

Anfield, 1884 yılında İngiltere’nin Liverpool şehrinde kurulmuştur. Günümüzde Liverpool takımına ev sahipliği yapan stadın ilginç bir hikâyesi vardır. Şöyle ki kurulduğu 1877 yılında 8 sene boyunda Everton Futbol Kulübüne hizmet vermiştir. 1892 yılında Anfield’in sahibi John Houlding ile anlaşmazlık ve kira ödememe gibi sorunlar yüzünden Everton, Anfield’da maç oynamama kararı adlı. Bunun üzerine John Houlding, kendisine yeni bir olan Liverpool Futbol Kulübünü kurdu.

5- St. James Park (Newcatle United 1892)

James Pak, 1884 yılında İngiltere’nin Newcatle şehrinde kurulmuştur. Günümüzde halen varlığını sürdüren stat, İngiliz kulüplerinden Newcastle United’e ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca James Park’ta ilk maç 1892 yılında oynanmıştır.

6- Celtic Park (Caltic FC 1892)

Bilindiği üzere İngiltere’den sonra kurulan ilk kulüpler İskoçya’da meydana gelmiştir. Celtic Park, 1892 yılında İskoçya’nın Celtic kentinde kurulmuştur. Günümüzde dahi Celtic takımına ev sahipliği yapan stadyuma” Cennet” lakabı verilmiştir.

7- Goodison Park (Everton 1892)

Everton takımı 1877-1892 yılları arasında Anfield’da maçlarına çıkıyordu. Bilindiği üzere stat sahibi John Houlding ile aralarındaki anlaşmazlıklardan dolayı stat’tan ayrılmışlardı. Bunun üzerine yeni bir stat inşa edilmesi gerektiğini düşünen Everton, İngiltere’nin Liverpool kentinde 1892’de Goodison Park’ı inşa ettiler.

8- Villa Park (Aston Villa 1897)

Villa Park, 1897 yılında İngiltere’nin Brimingham kentinde kurulmuştur. Aston Villa takımına ev sahipliği yapan stat 42.573 kapasitelidir.

9- Parc Des Princes- (Paris 1897)

Perc Des Princes Park, 1897 yılında Fransa’nın Paris şehrinde kuruldu. Kurulduğu şehrin takımı olan Paris Saint-Germain’e ev sahipliği yapar.

10- Hillsborough ( Sheffeld Wednesday 1899)

Hillsborough stadı, 1899 yılında İngiltere’nin Sheffeld şehrinde kurulmuştur. 1899’dan beri Sheffeld Wednesday maçlarını bu stat’ta oynar.

 

Dünya’nın En Eski Stadyumları

Giriş Yap

İddaa Tahmin Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!