Duyduğunuzda Futbola Bakış Açınız Değişecek Bilgiler

Duyduğunuzda Futbola Bakış Açınız Değişecek Bilgiler

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Duyduğunuzda Futbola Bakış Açınız Değişecek Bilgiler

Kırımızı Kart ve Penaltı Simülasyonları

Bilindiği üzere, Futbolcuların en büyük hatalarında olaya müdahil olmak için hakemlerimiz görev yapmaktadır. Rakip takım oyuncularına yapılan sert müdahaleler, fair-play ruhuna aykırı olan müdahaleler, kötü sözler vb. gibi durumlarda odaya müdahil olacak ancak gözünden kaçırma durumunu da göz önünde bulunduracak bir sistem geliştirildi. Günümüzde bu durum “VAR” sistemi olarak güncellendi. Aslında durum şundan ibarettir: Diyelim rakip takım oyuncusuna kötü bir müdahalede bulundunuz ve bu durum gerçektende hakemin gözünden kaçtı. İşte Video hakem sayesinde maçın esasında maçı yöneten hakemin gözünden kaçak pozisyonları tekrar oynatarak penaltı ve kırmızı kart simülasyonunu uygulayabilir. Bu durumda maçın kaderi tamamen değişebilir.

Dakikayı Gerektiği Gibi Durdurmak

Aslında 45, 45 dakika toplamda 90 dakikalık maç oynuyoruz. Ancak bazı zamanlarda maçlar genellikle 90 dakika ya da devreleri 45, 45 dakikaları bulamıyor. Bunun sebebi de oyuncu değişikliği ve akabinde faullerdir. Hele ki Koronavirüs’ün ardından 5 değişiklik hakkı olan takımlar, toplamda maç esnasında yapılan 10 değişiklik gerçekten de 90 dakikadan baya bir süre çalmaktadır. Bunun önüne geçmek için hakemlerimizin her oyuncu değişikliği ve faulde dakikayı doğru kontrol edip durdurursa, 90 dakika oynayabilmek için oranımız bir adım daha artar. Futbolun kaderi tamamen hakemlerimizin elindedir.

Penaltı Kullanılırken Kalecinin Çizgiyi Geçmemesi

Bu kural, futbol kurallarımıza yeni eklendi. Öncesi için konuşmak gerekirse, penaltıyı kullanan kişi topa dokunduğu esnada kaleci kale çizgisine basmadan topa atak yapabiliyordu. Bu durumda hiçbir engelleme söz konusu değildir. Ancak yeni gelen kurallar ve alışkanlıkların ardından, penaltıyı kullanacak kişi topa dokunduğu esnada kaleci, kale çizgisine basmaz ve topu kurtarırsa hakem penaltıyı tekrarlamak durumunda kalacaktır. Bunun için kalecinin mutlak surette penaltı kullanılırken kale çizgisinin üstünde olması gerekmektedir.

Penaltı Kullanılırken Ceza Sahası İçine Girmemek

Penaltı oldu ve penaltıyı kullanacak futbolcu topu penaltı çizgisine koydu. Topa hamle yapacakken rakip oyuncular ya da müttefik oyunculardan herhangi biri kale çizgisi içine girerse, penaltı tekrar atılmak suretiyle yenilenir. Burada dikkat edilmesi gereken tek şey penaltıyı kullanacak futbolcunun topa dokunmadığı durumda ceza sahası içerisine girilmemeli. Penaltıcı futbolcu topa dokunur o sırada takım oyuncuları içeri girerse oyun devam ettirilir.

Her Takımın Yetiştirdiği Futbolcusu İle Çıkmak

Bu kural Tahmin Haber ekibi olarak bizimde tasvip ettiğimiz bir kuraldır. Hele ki son zamanda yabancı kuralının indirilmesi ve akabinde gelen tartışmalara güzel bir örnek teşkil edecektir. Bu kural az bilinse de futbolda yerini almıştır. Gerçekten de çok güzel bir kuraldır. Futbol takımları maçlara kesin surette kendilerinin yetiştirdiği futbolcularla oyuna çıkmalıdır. Bu çoğu liglerde 2 olarak kabul görmektedir. Yani Bir Futbol takımı mutlak surette kendisin yetiştirdiği futbolcuyu kadrosunda bulundurması gerekmektedir. Bu durum alt yapılara önemde veriyor, ayrıca yeni futbolcularında filizini atıyor.

 

Duyduğunuzda Futbola Bakış Açınız Değişecek Bilgiler

Giriş Yap

İddaa Tahmin Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!