En Çok Gol Atan Futbolcular Sıralaması

En Çok Gol Atan Futbolcular Sıralaması

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

En Çok Gol Atan Futbolcular Sıralaması

İlk olarak 1848 yılında Cambridge Üniversitesi’nde kuralları ilk kez yazılı olarak inşa edilerek İngiltere’de başlayan futbol tarihi, 150 yılı aşkın süredir birçok ilginç istatistiğe ev sahipliği yaptı. Birçok kimse tarafından bu ilginç istatistikler merak edilirken kayıtlara alınan futbol tarihi boyunca en çok gol atan futbolcular da merak konusu. Futbol tarihinin efsane isimlerinin bir arada bulunduğu bu liste, yakın bir tarihte güncellenmeye de aday. Özellikle aktif futbol yaşamı devam eden Portekizli Cristiano Ronaldo ve Arjantinli Lionel Messi, bu listeyi yeniden yazdırmayı hedefliyor. İşte güncel en çok gol atan futbolcular sıralaması 2021!

Bir Maçta En Çok Gol Atan Futbolcu

Futbol tarihinde en çok gol atan oyuncular listesine geçmeden bir maçta atılmış gol rekoruna dikkat çekmek gerekir. Her ne kadar spekülasyon olarak gündemde bulunuyor olsa da söz konusu bir maçta en çok gol atan futbolcu rekoru Brezilyalı efsane isim Pele’ye aittir. Bir maçta 14 gol attığı iddia edilen Pele’nin bu istatistiği teyit edilemediği için FİFA tarafından Avustralya Milli Takım oyuncusu Archie Thompson’un bir maçta attığı 13 gol, kayıtlara alınarak tek maçta bir futbolcunun attığı en çok gol olarak tarihe not düşülmüştür.

Dünyada En Çok Gol Atan Futbolcular

Avustralyalı futbolcu Thompson’un neredeyse kırılması imkansız bu istatistiğini bir kenara bırakacak olursa futbol tarihinde dünyada en çok gol atan futbolcular şu şekildedir tescillenmiştir:

Josef Bican

Josef Bican
Josef Bican

 

1.52 gol ortalamasıyla futbol tarihinin en enteresan istatistiklerinden birine imza atan Josef Biscan, Çekoslovakya ve Avusturya Milli Takımlarının formasını terletmiştir. Futbol tarihinin en çok gol atan oyuncusu unvanına sahip olan efsane forvet, kariyeri boyunca 530 maçta 805 gol atma başarısı göstermiştir.

Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo
Cristiano Ronaldo

2001 yılında başlayan aktif futbol yaşantısını henüz tamamlamamış olan ve dünya tarihinin gelmiş geçmiş en iyi oyuncuları arasında gösterilen Cristiano Ronaldo, en çok gol atan futbolcular sıralaması kapsamında ikinci sırada yer alıyor. Josef Bican’ın rekorunu geçmesine kesin gözüyle bakılan Ronaldo, kariyeri boyunca çıktığı 1.106 maçta 798 gol atmayı başardı.

Romario

Romario
Romario

Ronaldo-Messi rekabetinin dünyada en çok gol atan futbolcular listesinde ortasında kalan Brezilyalı Romario, Arjantinli yıldız Messi ile aynı gol sayısına sahip. Messi’nin aktif futbol yaşantısının devam ettiği düşünülecek olursa Romario, sahip olduğu istatistiği koruyamayacak gibi görünüyor. Romario kariyeri boyunca çıktığı resmi 994 maçta 772 gol attı.

Lionel Messi

Lionel Messi
Lionel Messi

Futbol tarihinin en başarılı ve yetenekli oyuncuları arasında gösterilen Lionel Messi kariyeri boyunca çıktığı 977 resmi müsabakada 772 gol atarak listenin ilk sırasına gözünü dikti. Aktif futbol yaşamına devam eden Messi’nin maç başına gol ortalaması ise en büyük rakibi Ronaldo’nun üzerinde.

Pele

Pele
Pele

Futbol tarihinin en spekülatif oyuncularından olan Pele, en çok gol atan futbolcular sıralaması listesine 5.sıradan dahil olmayı başardı. Kendisiyle ilgili istatistiklerden bazıları teyit edilmiş sonuçları içermiyor olmakla birlikte Pele, kariyeri boyunca 831 resmi amaçta 767 gol atma başarısını gösterdiği iddia ediliyor.

 

En Çok Gol Atan Futbolcular Sıralaması

Giriş Yap

İddaa Tahmin Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!