En İyi Futbol Taktikleri

En İyi Futbol Taktikleri

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

En iyi futbol taktikleri her ne kadar spekülatif bir kavram olsa da en nihayetinde futbol tarihi boyunca günümüze kadar uzanan ya da bir döneme damga vurmuş oldukça özel taktikler futbol da yer edinmiştir. Kendi adlarıyla anılan bu stratejiler, bazı ekollerin doğmasını sağlarken aynı zamanda futbolda bir dönüşüm yaşatan; Cruyff, Guardiola, Mourinho, Klopp ve benzeri teknik direktörlerin futbol sahnesine isimlerini yazdırmalarına neden olmuştur. İşte futbol tarihinin dönüm noktaları olarak kabul edilebilecek en bilinen futbol taktik ve stratejileri:

 

En İyi Futbol Taktikleri
En İyi Futbol Taktikleri

En İyi Futbol Taktikleri

Catenaccio Taktiği

En bilinen futbol taktik ve stratejileri arasında şüphesiz ilk sırada Catenaccio Taktiği yer alır. Catenaccio taktiği, 5-3-2 dizilişi esasına göre uygulanan ve modern futbolda fazlaca tercihe dilmeyen bir stratejidir. Futbol tarihinin en katı savunma stratejisi olarak kabul edilen Catenaccio Taktiği, yaklaşık olarak 30 metrelik bir alanda hiçbir boşluk bırakmadan savunma yapılması esasına dayanır.

WM Taktiği

Saha dizilişi açısından son derece enteresan bir yapıya sahip olan WM Taktiği, en iyi futbol taktikleri arasındadır. Çoğunlukla 3-2-2-3 dizilişiyle oynanan bu taktikte her bir bölgede forma giyen oyuncular, arkalarındaki ve önlerindeki gruplarla etkileşim halindedir. 3’lü savunma gerideki 2’li orta saha ile bütünleşir öndeki 3’lü ise arkalarında yer alan 2’li ile uyumlu olmak durumundadır. WM Taktiği, özellikle 1950’li yıllara damga vurmayı başarmıştı.

Tiki-Taka Futbol Taktiği

Modern futbol taktikleri kapsamında en çok tercih edilen Tiki-Taka Futbol Taktiği, herkesin bileceği üzere yüksek sayıda pas yapma esasına dayanır. Bir futbol efsanesi olan Johan Cruyff tarafından geliştirilen bu taktikte çoğunlukla 4-3-3 dizilişi kullanılır ve orta saha oyuncularının pas becerileri ön plana çıkarılır. Yoğun pas yapan takımın temel hedefi; rakip savunma hattını sağa ya da sola doğru çalkalamak ve arada boşluklar yakalayarak gol pozisyonu üretmektir.

Total Futbol Taktiği

Çoğunlukla 4-3-3 sisteminde tercihe dilen Total Futbol Taktiği, ön alanda baskı yapma üzerine geliştirilmiştir. Günümüzde de modern futbol taktikleri kapsamında yaygın olarak antrenörlerin tercih ettiği bu stratejinin temelinde 6-7 oyuncunun rakibine senkronize biçimde baskı yapması bulunur. Topun hızlı kapılması ve hücuma hızlı çıkılması bu strateji gereği neredeyse bir zorunluluktur.

Kick And Rush Taktiği

Kick And Rush stratejisi, isminden de anlaşılacağı üzere kontra atak temeline dayanan özel bir taktiktir. Bu taktik, herhangi bir diziliş sistemiyle oynanmayı zorunlulukla gerektirmez. Hemen her dizilişle kolaylıkla oynanabilecek olan Kick And Rush, en bilinen futbol taktik ve stratejileri arasında yer alıyor.

Modernaccio Taktiği

Modernaccio Taktiği, Catenaccio Taktiğinin modern bir versiyonudur. Günümüzde Atletico Madrid tarafından uygulanan ve İspanyol temsilcisiyle ekol haline dönüşen bu stratejide, katı olmayan bir savunma esastır. Efsane futbol taktikleri ile modern futbol taktiklerinin bir çeşit bileşimi olan Modernaccio Taktiği, Atletico Madrid’e birçok başarı kazandırmıştır.

En İyi Futbol Taktikleri

Giriş Yap

İddaa Tahmin Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!