0 MAÇ 0,00

ORAN

DİĞER SAYFALAR BAHİSÇİ ÖZEL İDDAA PROGRAMI
Kupon

Kuponunuz Boş

Kupon Bedeli :0,00 TL Toplam Oran :0.00
Misli
Maksimum Kazanç 0,00 TL
SİL KAYDET HEMEN OYNA
 • Mobil Menüyü Oluşturun!

  Futbol Mevkileri Hakkında Bilgiler

  Futbol mevkileri ile alakalı kısa bir bilgi verelim. özellikle futbolun 22 kişi ile oynanması farklı futbol mevkilerini de beraberinde getirmiştir. İşte detaylar.
  Futbol Mevkileri Hakkında Bilgiler

  Futbol Mevkileri Hakkında Bilgi

  Futbol, özellikle tüm dünya haklarını bir araya getiren ve gerçekten de muhteşem ilişkiler kurmasına sebep olan bir oyundur. Zaman zaman farklılıklar olsa da futbol her zaman barışı temsil ettiği biliniyor. Hatta Dünya Kupasının kurulmasının amaçlarından biri de budur. Dünya büyük bir savaştan çıkmış ve dünyayı barışçıl bir ortamda bir araya getirerek ilişkilerinde olumlu filizler atmak gereksinimi duyuluyordu. Dünya Kupası da bu doğrultuda teşkil edildi. Futbol 1 top, 2 kale, 22 oyuncu, 1 hakem ve bir sahadan oluşan çemberin içerisinde oynanır. Peki Futbol’un mevkileri nelerdir? İşte Futbol’un mevkilerini bir çırpı da daha detaylı öğreneceğiniz yazımı sizlerle.

  Futbol Mevkileri

  Futbol, bir dikdörtgen çizgi, içerisinde kale, 22 futbolcu, 1 hakem ve 1 futbol topu ile oynanan oyundur. 1 takımda 11 diğer takımda 11 futbolcudan müteşekkil bir dizilim uygulanır. işte bu dizilimin uygulandığı ve meydana gelen bölgelerdeki futbolcular mevki sahibi oluyorlar.

  Kaleci

  futbol mevkileri

  Kaleci, ilk ve olmazsa olmaz mevkilerimizden birisidir. Adı üstüne kaleci, kale denilen ve 7,32 metre genişlik, 244 yüksekliğe sahip bir dikdörtgendir. Futbol topu bu kalenin içerisine girerse gol değeri kazanır. Kaleci mevkisinde görev alan oyuncu ellerini ve ayaklarını kullanarak rakip futbolcuların vurdukları şutları kaleden uzaklaştırma görevine sahip kişidir. Amacı kaleye gol gelmesini engellemek ve topu arkadan kurmaktır.

  Bek

  Bek, aslında savunma dediğimiz kalecinin bir ön safını oluşturan bölgenin sağ ve sol kısmıdır. Burada 1 futbolcu ayrı görev ve mevkide yer alır. Sağ bek mevkisi ve sol bek mevkisi olarak 2’ye ayrılır. İki bek’inde amacı takım hücuma çıkarken hücum etmek, müdafaa’ya gelirken müdafaa etmektir.

  Defans/ Stoper

  futbol mevkileri

  Kalecinin önündeki müdafaa bölümünü oluşturan mevki’dir. Amacı kaleye gelecek tüm topları engellemektir. Burada 2 futbolcu yer alır ve buraya savunma adı verilir. Bir diğer ismiyle Stoper’de denmektedir.

  Ön Libero/ Orta Saha

  Ön libero, müdafaa’nın önünde yer alan ve hücum edildiğinde hücum, müdafaa edildiğinde müdafaa edilen bir bölgedir. Orta saha ile bağlantısı olduğundan bu bölgeyi genellikle orta saha futbolcuları meydana getirir.

  Sağ Kanat

  Orta sahanın en önemli kollarından biri Sağ kanattır. Sağ bek’in önünde oynar ve tek gayesi kaleye yönelip gol atmak ve santrafor mevkisinde yer alan futbolcuya gol attırmaktır.

  Sol Kanat

  Sol kanat ise sağ kanat’ın görevlerini üstlenir. Amacı sağ kanat dediğimiz sağ bek’in önünde oynayarak santrafor’a gol attırmak ve kendisinin de gol atmasına olanak sağlamasını oluşturan kişidir.

  Santrafor/ Forvet

  futbol mevkileri

  Santrafor bir diğer adıyla forvet, futbol mevkilerinin en önemliklerinden ilk sırasını teşkil eder. Sebebi santrafor’unuz ne kadar iyi ise sizde o kadar gol atmaya yakınsı demektir. Santrafor’un amacı gol atmak ve orta sahaya yardıma gelmektir.

  Site İçi Yorumlar