Futbol Sahası Ölçüleri

Futbol Sahası Ölçüleri

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Futbol sahası ölçüleri, hemen her futbolsever tarafından merak edilen konuların başında gelir. Her ne kadar futbol tutkunları tarafından düzenli olarak futbol müsabakaları takip ediliyor olsa da saha ölçüleri herkes tarafından bilinmez. Ülkemizde futbol sahası ölçüleri TFF tarafından belirlenmiş olmakla birlikte nizami futbol sahasının sahip olması gereken ölçüler uluslararası standartlarda da belirlenmiştir. Her futbol kulübünün sahip oldukları stadyumlarda FİFA tarafından belirlenen bu standartlara uyması gerekir. İşte futbol sahası ölçüleri hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar!

Profesyonel Futbol Sahası Ölçüleri

Profesyonel futbol sahası ölçüleri kapsamında bilinmesi gereken ilk durum futbol sahasının dikdörtgen biçiminde olduğudur. Standart bir futbol sahasında kale çizgisi adı verilen 2, taç çizgisi adı verilen 2 çizgi bulunur. Her iki çizginin kesiştiği alanlar ise köşe noktası olarak adlandırılır. Profesyonel futbol sahası ölçüleri kapsamında kale çizgilerinin 45 ile 90 metre aralığında olması gerekir. Taç çizgileri ise 90 ile 120 metre aralığında olmalıdır.

Penaltı Noktasının Kaleye Uzaklığı

Profesyonel futbol sahası ölçüleri hakkında en çok merak edilen bir diğer konu da penaltı noktasının kaleye olan uzaklığıdır. Penaltı noktası, her iki yarı sahada da eşit olmak kaydıyla kaleye 11 metre uzaklıktadır.

Futbol Ceza Sahası Ölçüleri

Futbol ceza sahası ölçüleri 16,5 metredir. Ceza sahası içerisinde konumlandırılan ve “Kale Sahası” olarak tabir edilen alanın uzunluğu ise 5,5 metre olarak belirlenmiştir.

Futbol Kalesi Ölçüleri

Modern futbolun inşa edilme sürecinde ilk kez Sheffield Kuralları olarak belirlenen futbol kurallarından günümüze kale ölçüleri de miras kalmıştır. Futbol kalesi ölçüleri 7,32 – 2,44 metre şeklindedir. Futbol kalesinin en uzunluğu, ilgili kurallar kapsamında hiç değişmeden günümüze kadar uzanmıştır. Kalenin boy uzunluğu ise sonradan değişerek 2,44 metrede standart kılınmıştır.

Orta Nokta Ölçüleri

Profesyonel futbol sahası ölçüleri, taç ve kale çizgilerinin birleştiği noktalara göre belirleniyor olsa da sahayı tam ortadan kesen orta noktanın ölçüleri de önem arz eder. Orta noktada bulunan ve maçın başlamasında kullanılan yuvarlak alanın çapı 9,15 metre olarak belirlenmiştir. 9,15 metre aynı zamanda serbest atışlarda rakip futbolcuların toptan uzak durması gereken ölçüyü de ifade eder.

Futbol Sahası Ölçüleri

Giriş Yap

İddaa Tahmin Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!