Futbol Tarihi

Futbol Tarihi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Futbol tarihi tahmin edildiğinden çok daha eski dönemlere kadar uzanır. Kadim Çin medeniyetinde günümüzde oynanan profesyonel futbola benzeyen çeşitli insani uğraşıların izlerine yapılan araştırmalar sonucunda rastlanmıştır. Daha sonra Japonya’ya da sıçrayan bu efsanevi oyunun ilkel izleri tüm dünyayı kadim dönemde bile sarsmayı başarmıştır. Futbol tarihi için dönüm noktası ise herkes tarafından ilgiyle karşılanan bu spor dalının Antik Yunana medeniyetinde gözlemlenen ilk izlerle olmuştur. İşte futbolun tarihsel gelişiminde uğrak noktaları!

İlk Kez Cujuva Adıyla Çin’de Oynandı

Futbol üzerine yapılan çalışmalar hemen herkes tarafından yoğun olarak merak edilen futbolun eski adı nedir, sorusuna cevap bulmayı başarmıştır. İlk kez antik Çin’de oynandığı düşünülen kadim futbol, “Cusuja” ismiyle anılmıştır. M..Ö. 300’lü yıllarda oynandığı düşünülen bu oyun aradan geçen birkaç yüzyılın ardından Japonya’ya sıçramış ve “Kemari” adıyla oynanmaya başlamıştır. Futbolun Asya’dan Avrupa’ya geçişi sürecinde ise Roma İmparatorluğunda “Harpastum” adıyla oynanan oyunun rolü büyüktür.

Avrupa Futbol Tarihi

Futbol tarihi için dönüm noktası olan futbolun Avrupa’yla tanışması süreci birkaç yüzyıldan sonra olmuştur. Antik Yunan uygarlığında “Episkiros” ismiyle karşımıza çıkan futbol, ortaçağda ise Britanya İmparatorluğuna sirayet etmeye başlamıştı. Ayrıca Fransa’da da bu oyuna benzer spor müsabakalarının 1147 yılında oynandığına dair izlere rastlanmıştır.

Modern Futbol Tarihi

Modern futbol tarihi ise bilineceği üzere İngiltere’nin en köklü eğitim kurumlarından olan Cambridge’de oluşturulan kurallar çerçevesinde başlamıştır. İlk kez 1850 yılında anadili İngilizce olan bölgelerden çıkan futbol kulüplerinin birbirleriyle oynadıkları müsabakalarla başlayan modern futbol tarihi, 26 Ekim 1863 tarihinde FA (The Futball Assocition) olarak anılan “Futbol Birliği” tarafından kesin kuralları çizilerek başlatılmıştır.

Türk Futbol Tarihi

Türkiye’deki futbol tarihi ise 19 yüzyılın son çeyreğine kadar uzanır. 1800’lü yılların son çeyreğinde futbol müsabakalarının düzenlendiğine dair bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda elde edilmiştir. Türkiye topraklarındaki ilk futbol takımının ise İzmir’de İngilizler tarafından kurulduğu düşünülmektedir. İzmir’de kurulan kulübün Türkiye’deki futbol tarihi açısından dönemeç noktası olarak kabul edilir. İzmir’den İstanbul’a uzanan futbolun yolcuğu Kadıköy ve Moda gibi nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu bölgelerde kısa süre içerisinde yüksek düzeyde ilgi görmüştür.

 

Futbol Tarihi

Giriş Yap

İddaa Tahmin Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!