Futbol Topunun Teknik Özellikleri

Futbol Topunun Teknik Özellikleri

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya üzerinde birçok insanı bir araya getiren ve en çok taraftara sahip sporlardan biri hatta en önemlisi Futboldur. Kürsel sermayede tüm ülkelerin futbola ilgi duyduğu hatta bunlar için özel turnuvalar düzenlediğini düşünürseniz. Futbol’un neden en çok taraftar çektiğini anlayabilirsiniz. Peki Futbol’un aslında hep içinde olan ve hatta o olmadan futbolu icra edemeyeceğiniz top’un ne olduğu hakkında bir fikir sahibi misiniz? Örneğin Futbol topunun ağırlığı ne kadardır? İşte, futbol topunun ağırlığını merak ettiyseniz doğru yerdesiniz. Tahmin Haber ekibi olarak topun ağırlığını sizin için araştırdık.

Futbol Topunun Teknik Özellikleri

Günümüzde tüm liglerde oynanan topun ebatı, ağırlığı ve çevre genişliği birbirine benzemektedir. Bu kriteri Uluslararası Futbol Birliği olarak bilinen İnternarional Football Association Board belirlemektedir. Üst paragrafta da belirttiğimiz gibi topun ölçü, tartı ve ebatlarını bu birlik belirler ve belirlediği bu kritere tüm üye ülkelerin ligleri uymak zorundadır.

Futbol topunun çevre uzunluğu ne kadardır?

İnternarional Football Association Board yani Uluslararası Futbol Birliği tarafından standartlaşmış kalıp haline getirilen futbol topu, tüm dünya futbolu için geçerlidir. Uluslararası Futbol Birliği tarafından belirlenen topun çevresi tam olarak 68 cm, diğer ölçü biriminde 27 inç’de diyebilirsiniz. Ancak kriterde en fazla 28 inç olma ihtimalide bulunuyor. 1 inç farkla sapma olabilir ancak 28 inç’i geçmemesi öneriliyor.

Futbol topunun ağırlığı ne kadardır?

Uluslararası Futbol Birliği tarafından belirlenen topun ağırlığı yarım kilodan az olacak şekilde 410 gram yani 14 oz olmalıdır. Ancak futbol topunun en fazla ağırlığı 450 gram 16 onz olarak kalmalıdır.  Futbol topu için ağırlığının yanında basıncının da önemi oldukça önemlidir. Bunun için kriterde futbol topunun basıncının toplamda deniz seviyesinin 0,6 ya da 1,1 aralarında seyir etmesi gerekmektedir.

Futbol topunun FIFA tarafından testlere tabi tutulması

Üretilen toplar bu kriterlerin uygulanması için ilk önce FIFA’nın denetim testlerine tabi tutulmak için denetim tesislerine götürülürler.  FIFA’nın denetlemeleri genellikle yere atıldığında sıçraması, ovalliği ve su emip emmeme testlerinden oluşmaktadır. Ardından bu testleri başarıyla geçen yeni üretim toplar 50 km hız yani bir insanın vurabileceği maksimum seviyelerden biri olanla demir bir zemine atılarak çarpmaya karşı vereceği reaksiyonu ölçülür. En ufak hava kaybı ya da patlaması o testi başarıyla tamamlanamadığını göstermektedir. Ayrıca değişik hava koşullarında 24 saat dışarıda bırakılan toplar her mevsime ayak uydurmalıdır. Bunun içinde testler uygulanmaktadır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Uluslararası Futbol Birliği tarafından belirlenen topun ağırlığı yarım kilodan az olacak şekilde 410 gram yani 14 oz olmalıdır. Ancak futbol topunun en fazla ağırlığı 450 gram 16 onz olarak kalmalıdır.

Futbol Topunun Teknik Özellikleri

Giriş Yap

İddaa Tahmin Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!