0 MAÇ 0,00

ORAN

DİĞER SAYFALAR BAHİSÇİ ÖZEL İDDAA PROGRAMI
Kupon

Kuponunuz Boş

Kupon Bedeli :0,00 TL Toplam Oran :0.00
Misli
Maksimum Kazanç 0,00 TL
SİL KAYDET HEMEN OYNA
 • Mobil Menüyü Oluşturun!

  Futbol Topunun Teknik Özellikleri

  hiç Futbol topunun ebatlarını, çevre uzunluklarını ya da ağırlıklarını merak etmiş miydiniz? İşte, futbol topunun teknik özellikleri
  Futbol Topunun Teknik Özellikleri

  Dünya üzerinde birçok insanı bir araya getiren ve en çok taraftara sahip sporlardan biri hatta en önemlisi Futboldur. Kürsel sermayede tüm ülkelerin futbola ilgi duyduğu hatta bunlar için özel turnuvalar düzenlediğini düşünürseniz. Futbol’un neden en çok taraftar çektiğini anlayabilirsiniz. Peki Futbol’un aslında hep içinde olan ve hatta o olmadan futbolu icra edemeyeceğiniz top’un ne olduğu hakkında bir fikir sahibi misiniz? Örneğin Futbol topunun ağırlığı ne kadardır? İşte, futbol topunun ağırlığını merak ettiyseniz doğru yerdesiniz. Tahmin Haber ekibi olarak topun ağırlığını sizin için araştırdık.

  Futbol Topunun Teknik Özellikleri

  Günümüzde tüm liglerde oynanan topun ebatı, ağırlığı ve çevre genişliği birbirine benzemektedir. Bu kriteri Uluslararası Futbol Birliği olarak bilinen İnternarional Football Association Board belirlemektedir. Üst paragrafta da belirttiğimiz gibi topun ölçü, tartı ve ebatlarını bu birlik belirler ve belirlediği bu kritere tüm üye ülkelerin ligleri uymak zorundadır.

  Futbol topunun çevre uzunluğu ne kadardır?

  futbol topu

  İnternarional Football Association Board yani Uluslararası Futbol Birliliği tarafından standartlaşmış kalıp haline getirilen futbol topu, tüm dünya futbolu için geçerlidir. Uluslararası Futbol Birliliği tarafından belirlenen topun çevresi tam olarak 68 cm, diğer ölçü biriminde 27 inç’de diyebilirsiniz. Ancak kriterde en fazla 28 inç olma ihtimalide bulunuyor. 1 inç farkla sapma olabilir ancak 28 inç’i geçmemesi öneriliyor.

  Futbol topunun ağırlığı ne kadardır?

  Uluslararası Futbol Birliliği tarafından belirlenen topun ağırlığı yarım kilodan az olacak şekilde 410 gram yani 14 oz olmalıdır. Ancak futbol topunun en fazla ağırlığı 450 gram 16 onz olarak kalmalıdır.  Futbol topu için ağırlığının yanında basıncının da önemi oldukça önemlidir. Bunun için kriterde futbol topunun basıncının toplamda deniz seviyesinin 0,6 ya da 1,1 aralarında seyir etmesi gerekmektedir.

  Futbol topunun FIFA tarafından testlere tabi tutulması

  Üretilen toplar bu kriterlerin uygulanması için ilk önce FIFA’nın denetim testlerine tabi tutulmak için denetim tesislerine götürülürler.  FIFA’nın denetlemeleri genellikle yere atıldığında sıçraması, ovalliği ve su emip emmeme testlerinden oluşmaktadır. Ardından bu testleri başarıyla geçen yeni üretim toplar 50 km hız yani bir insanın vurabileceği maksimum seviyelerden biri olanla demir bir zemine atılarak çarpmaya karşı vereceği reaksiyonu ölçülür. En ufak hava kaybı ya da patlaması o testi başarıyla tamamlanamadığını göstermektedir. Ayrıca değişik hava koşullarında 24 saat dışarıda bırakılan toplar her mevsime ayak uydurmalıdır. Bunun içinde testler uygulanmaktadır.

  Site İçi Yorumlar
  • Rıdvan3 ay önce
  • Çok bilgilendirici makale olmuş.Teşekkürler.

  • Salih3 ay önce
  • Muhteşem yazı olmuş ellerine sağlık yazanın

  • Ebru Küpeli3 ay önce
  • Özellikle futbola ilgi duyanların bilmesi gereken bir kültür bilgisi olmuş

  • Halil3 ay önce
  • Merak konularımdan biriydi bu top meselesi aydınlanmış olduk teşekkürler

  • Güven3 ay önce
  • Hep merak etmiştim gerçek maçlar da oynanan futbol topunun özelliklerini bunları bilmek iyi oldu gercekten.

  • Meltem3 ay önce
  • Hep merak etmisimdir cok guzel genel kultur bilgisi

  • Selma Güneş3 ay önce
  • Bence harika bir genel kültür bilgisi olmuş. Özellikle de futbola merakı ve sevgisi olanlar için