Futbolda az bilinen kurallar

Futbolda az bilinen kurallar

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gün geçmiyor ki, Futbol adına yeni bir bilgi daha edinmeyelim. Futbol hareketli bir daldır. Sürekli değişen kuralları, farklı farklı bölümleri ile takip etmesi hayli güçtür.

Peki, Futbolda az bilinen kurallar nelerdir?

Eminiz okuyacağınız bilgiler arasında bilmedikleriniz çıkacaktı. İşte, Detaylar.

1- Kale Vuruşundan Ofsayt olmaz.

Bu konu çokça tartışmaya konu olmuştur. Ancak Kaleci topu oyuna soktuğu esnada takımındaki bir oyuncu ofsayt durumundaysa dahi ofsayt sayılmaz.

2- Kale vuruşu esnasında rakip oyuncu ceza sahası içinde yer alamaz.

Aut’a giden topu oyuna sokmak için kale vuruşu yapacak kalecinin etrafında rakip oyuncunun bulunmaması gerekir. Şayet rakip futbolcu kalecinin kale vuruşu esnasında ceza sahası içinde bulunursa, derhal serbest vuruş kullanılır.

3- Kalecinin kullandığı Aut vuruşundan gol olabilir.

Kaleci Aut vuruşu yapar ve bu da rakip kaleye girerse gol değeri kazanır. Bu durumun itiraz hakkı bile kabul edilmez.

4- Taçtan oyuna sokulan top ofsayt değeri kazanmaz.

Bunun örneklerini birçok kez görüyoruz. Ancak bu durum birçok seyirci arasında tartışma konusu yaratıyor. Taçtan oyuna sokulan top, Ofsayt değeri kazanmıyor. Dikkatli olun.

5- Yedek beklerken sarı kart gören futbolcunun sarı kartı kabul edilir.

Yedek beklerken hakemle sürtüşen bir oyuncu sarı kart yediğini farz edersek, Oyuna girdiği esnada 1 sarı kartla başlar. Eğer bir satı kart daha görürse oyundan atılır.

6- Penaltıyı iki futbolcu kullanabilir.

Penaltı esnasında eğer futbolcu topu öne doğru hamle yapar, diğer futbolcuda aynı esnada gelip kaleye yuvarlarsa gol değeri kazanır.

7- Penaltı kullanılırken Kaleci çizgiye basılı olmalıdır.

Günümüzde birçok tartışmaya sebep olan kalecinin penaltı esnasında aldığı pozisyondur. Kesinlikle hakemler bunda katı davranırlar. Penaltı kullanılırken rakip kaleci eğer kale çizgisi dışında bulunursa, Penaltı tekrarlanır.

8- Penaltı kullanılırken tüm oyuncular ceza sahası dışında bulunmalıdır.

Bu durumda birçok tartışmaya konu olmuştur. Penaltı esnasında hiçbir takım oyuncusu ceza sahası içinde bulunamaz. Bunun sebebi rakip kalecinin dikkatinin bozulmasıdır. Şayet oyuncu penaltı kullanırken topa vurmadan bir oyuncu ceza sahası içine dahil olursa penaltı tekrarlanır.

9- Top havada patlar ve kaleye girerse gol değeri kazanmaz.

Çok nadir rastlanan bu durum nihayetinde futbolda yer alıyor. Eğer rakip oyuncu topa vurduğu esnada kaleye yönelen top havada patlar ardından kale çizgisini geçerse gol değeri kazanmaz. Bunun sebebi kaleye girecek top’un nizami değerlere sahip olması gerekmektedir. Ancak Top’a vurulu kale çizgisini geçer ve daha sonra patlarsa bu durum gol değeri kazanır.

10- Bir takımda 5 kırmızı kart çıkarsa maç iptal olur.

Bilindiği üzere futbol, 1 takımda 11 kişinin sahaya çıkmasıyla oynanan bir oyundur. Şayet sert geçen maçlarda bir takımda 5 oyuncu kırmızı kart görür ve 6 kişi oyuna devam etmek zorunda kalırsa maç iptal edilir.

11- Kaleci 6 pas içerisinde istediği yerde kale vuruşu yapabilir.

12- Topun gol olması için mutlak şartta çizgiyi geçmesi gerekmektedir.

Bu kural aslında birçok maçın kaderini değiştirmiştir. Kurallara göre bir topun gol değeri kazanabilmesi için Kale çizgisiyle temasının bulunmaması gerekmektedir. Aksi taktirde gol değeri kazanmaz.

13- Ofsayt sayılabilmesi için bedenin rakip futbolcuyu geçmesi gerekmektedir.

Ofsayt sayılabilmesi için bir futbolcunun mutlak şartlarda bedeninin ileride olması gerekmektedir. Kollarının ileride olması o pozisyonu ofsayt yapmaz.

14- Penaltı sırasında direkten dönen topu, penaltıyı kullanan kişi dokunamaz.

Penaltıyı kullanan kişinin topu direkten dönerse ve aynı oyuncu tekrar topa vurursa en direk serbest vuruş olur.

15- Yedek oyuncuya kırmızı kart gösterilebilir.

Yedek oyuncular maç esnasında hakeme karşı bir hamle yapar ya da incitici kelimeler kullanırsa, oyunda olmasa bile kırmızı kart görüp en az 2 maç cezası alırlar.

16- Sahaya ikinci bir top girerse oyun durur.

Maç esnasında eğer sahada 2 top bulunursa maç kesinlikle durur. Ayrıca sahaya bir taraftar ya da bir hayvan girerse oyun kesinlikle durmalıdır.

17- Rakip oyuncu izinsiz girerse maç durur.

Maç esnasında hakem’den izin almadan oyuna dahil olan bir oyuncu uyarılır. Dışarı çıkması beklenir. Bu esnada oyun durdurulur. Oyuncu eğer sportmenlik dışı hareketlerde bulunursa kırmızı kartla oyundan atılabilir.

 

] }
Futbolda az bilinen kurallar

Giriş Yap

İddaa Tahmin Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!