Futbolda Bilinmesi Gereken Terimler

Futbolda Bilinmesi Gereken Terimler

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Futbolda Bilinmesi Gereken Terimler

Futbol, kurulduğu günden itibaren birçok insanın tutkulu bakışlarına maruz kalmıştır. Öyle ki bir tarafında diğer tarafa üstünlük sağlaması gerektiği futbol, çok çabuk sempati kazanmaktadır. Ancak futbol denilince akla mücadele elbet gelmelidir. Ancak daha da önemlisi barış, kaynaştırma ve en önemlisi fair-play gelmelidir. Çünkü futbol, kuruluşundan bu yana dünyadaki tüm herkesi barıia davet etmektedir. Gerek Dünya Kupaları gerekse Avrupa Şampiyonalarının da düzenlenme amacı budur. İlk kez 1930’larda düzenlenen Dünya Kupasının da amacı aslında Dünya Savaşından çıkan ülkelerin birbirleri arasındaki rekabeti barışa çevirmektir. Peki, Futbolun bilinmesi gereken terimleri nelerdir? İşte futbolun bilinmesi gereken terimleri.

Korner Nedir ?

Korner Nedir
Korner Nedir

Aslında ilk başta sivri boynuz olarak adlanan Fransızca bir kelimeden türeyen Korner, İngilizceye “corner” olarak geçmiştir. İngilizcede “sivri uç ve açı” anlamlarına gelen bu terim zamanla köşe anlamlarını da meydana getirmiştir.  Zaten futbolda da anlamını bu kelime sağlar. Korner aslında müttefik futbolcudan, rakip kalesinin çizgisinin taç çizgisi ile buluştuğu alanın dışına çıkmasıyla meydana gelmektedir. Ancak buradaki kural kesinlikle rakip oyuncudan değil müttefik oyuncudan gelmesidir. Eğer rakip oyuncudan seker ve çizgiyi geçerse ona “aut” denir.

Taç Nedir ?

Taç Nedir
Taç Nedir

Sahayı düşün. Saha bilindiği üzere dikdörtgen bir şekilden müteşekkildir. Dikdörtgen olması futbolun daha hızlı oynanmasına da imkan sağlar. İşte dikdörtgen bir sahanın kuzey ve güney cephelerinde yer alan yan çizgiler taç çizgileridir. Buradan geçen toplar, rakip futbolcuya çarparsa müttefik oyuncular taç’ı kullanır. Müttefik oyunculara çarpan top çizgiyi geçerse rakip futbolcular taç kazanır. Taç kesinlikle elle kullanılmadır. Ayakla bir taç söz konusu değildir.

Santra Nedir ?

Santra Nedir
Santra Nedir

Santra, futbolun gol ve başlamasına önderlik eden bir pas çeşididir. Sahanın tam ortasında bulunan yuvarlak içindeki yuvarlak nokta üzerine konan top maçın başlamasıyla birlikte takım arkadaşına atılır. Buradaki amaç santra ile oyunun başlamasıdır. Kısaca santra oyun başlatılmasını sembolize eder. Oyuncular her gol sonrası bu işlemi tekrar uygularlar.

6 Pas Alanı Nedir ?

6 Pas Alanı Nedir
6 Pas Alanı Nedir

Saha içerisinde kalelerin önündeki uzun dikdörtgen çizgileri görmüşsünüzdür. İşte bu çizgiye 6 pas alanı denir. 6 pas alanının denmesinin de sebebi 5,5 metre olması ve bu metrenin İngilizce ölçü biriminde 6 metreyi sembolize etmesidir.

Faul Nedir ?

Faul Nedir
Faul Nedir

Faul, Almanca’daki ful sözünden türemektedir. Ful aslında Almanca da “pislik” anlamına gelir. Foul ise İngilizceden türer ve anlamı “sportmenlik dışı hareket”tir. Futbolcu rakip oyuncuyu, sportmenliğe aykırı her davranışında foul düdüğünü çalar. Buna hakem karar verir.

Penaltı Nedir ?

Penaltı Nedir
Penaltı Nedir

Az önce 6 pas alanını belirtmiştik. Kalenin önünde bulunan ve Türkçede “Kale çizgisi” oalrka adlanan bölge içerisinde faul yapıldığında kesin surette penaltı verilir. Burada önemli olan penaltı çizgisine basmasıdır. Çizgiye basmak penaltıyı kazanmak için en kolay adımdır. Penaltı çizgi içindeki faul sonrası yapılır ve kalenin önünde duran 11 metrelik bir alanda sadece kaleci ile penaltıyı kullanacak oyuncu arasındaki bir etkinliktir. Gol olması en yüksek olan terimlerden birisi de penaltıdır.

 

Futbolda Bilinmesi Gereken Terimler

Giriş Yap

İddaa Tahmin Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!