0 MAÇ 0,00

ORAN

DİĞER SAYFALAR BAHİSÇİ ÖZEL İDDAA PROGRAMI
Kupon

Kuponunuz Boş

Kupon Bedeli :0,00 TL Toplam Oran :0.00
Misli
Maksimum Kazanç 0,00 TL
SİL KAYDET HEMEN OYNA
 • Mobil Menüyü Oluşturun!

  Futbolda Bilinmesi Gereken Terimler

  Futbolda bilinmesi gereken bir çok terim vardır. bu terimlerden bir kaçı, penaltı, 6 pas, korner, taç vb'dir. İşte futbolda bilinmesi gereken terimler.
  Futbolda Bilinmesi Gereken Terimler

  Futbolda Bilinmesi Gereken Terimler

  Futbol, kurulduğu günden itibaren birçok insanın tutkulu bakışlarına maruz kalmıştır. Öyle ki bir tarafında diğer tarafa üstünlük sağlaması gerektiği futbol, çok çabuk sempati kazanmaktadır. Ancak futbol denilince akla mücadele elbet gelmelidir. Ancak daha da önemlisi barış, kaynaştırma ve en önemlisi fair-play gelmelidir. Çünkü futbol, kuruluşundan bu yana dünyadaki tüm herkesi barıia davet etmektedir. Gerek Dünya Kupaları gerekse Avrupa Şampiyonalarının da düzenlenme amacı budur. İlk kez 1930’larda düzenlenen Dünya Kupasının da amacı aslında Dünya Savaşından çıkan ülkelerin birbirleri arasındaki rekabeti barışa çevirmektir. Peki, Futbolun bilinmesi gereken terimleri nelerdir? İşte futbolun bilinmesi gereken terimleri.

  Korner Nedir?

  futbolda korner

  Aslında ilk başta sivri boynuz olarak adlanan Fransızca bir kelimeden türeyen Korner, İngilizceye “corner” olarak geçmiştir. İngilizcede “sivri uç ve açı” anlamlarına gelen bu terim zamanla köşe anlamlarını da meydana getirmiştir.  Zaten futbolda da anlamını bu kelime sağlar. Korner aslında müttefik futbolcudan, rakip kalesinin çizgisinin taç çizgisi ile buluştuğu alanın dışına çıokmasıyla meydana gelmektedir. Ancak buradaki kural kesinlikle rakip oyuncudan değil müttefik oyuncudan gelmesidir. Eğer rakip oyuncudan seker ve çizgiyi geçerse ona “aut” denir.

  Taç Nedir?

  futbolda taç

  Sahayı düşün. Saha bilindiği üzere dikdörtgen bir şekilden müteşekkildir. Dikdörtgen olması futbolun daha hızlı oynanmasına da imkan sağlar. İşte dikdörtgen bir sahanın kuzey ve güney cephelerinde yer alan yan çizgiler taç çizgileridir. Buradan geçen toplar, rakip futbolcuya çarparsa müttefik oyuncular taç’ı kullanır. Müttefik oyunculara çarpan top çizgiyi geçerse rakip futbolcular taç kazanır. Taç kesinlikle elle kullanılmadır. Ayakla bir taç söz konusu değildir.

  Santra Nedir?

  futbolda santra

  Santra, futbolun gol ve başlamasına önderlik eden bir pas çeşididir. Sahanın tam ortasında bulunan yuvarlak içindeki yuvarlak nokta üzerine konan top maçın başlamasıyla birlikte takım arkadaşına atılır. Buradaki amaç santra ile oyunun başlamasıdır. Kısaca santra oyun başlatılmasını sembolize eder. Oyuncular her gol sonrası bu işlemi tekrar uygularlar.

  6 Pas Alanı Nedir?

  futbolda 6 pas

  Saha içerisinde kalelerin önündeki uzun dikdörtgen çizgileri görmüşsünüzdür. İşte bu çizgiye 6 pas alanı denir. 6 pas alanının denmesinin de sebebi 5,5 metre olması ve bu metrenin İngilizce ölçü biriminde 6 metreyi sembolize etmesidir.

  Faul Nedir?

  futbolda daul

  Faul, Almanca’daki ful sözünden türemektedir. Ful aslında Almanca da “pislik” anlamına gelir. Foul ,ze İngilizceden türer ve anlamı “sportmenlik dışı hareket”tir. Futbolcu rakip oyuncuyu, sportmenliğe aykırı her davranışında foul düdüğünü çalar. Buna hakem karar verir.

  Penaltı Nedir?

  futbolda penaltı

  Az önce 6 pas alanını belirtmiştik. Kalenin önünde bulunan ve Türkçede “Kale çizgisi” oalrka adlanan bölge içerisinde faul yapıldığında kesin surette penaltı verilir. Burada önemli olan penaltı çizgisine basmasıdır. Çizgiye basmak penaltıyı kazanmak için en kolay adımdır. Penaltı çizgi içindeki faul sonrası yapılır ve kalenin önünde duran 11 metrelik bir alanda sadece kaleci ile penaltıyı kullanacak oyuncu arasındaki bir etkinliktir. Gol olması en yüksek olan terimlerden birisi de penaltıdır.

  Site İçi Yorumlar
  • Blue5081 ay önce
  • Futbolda bilmedigimiz cok terim ama ogrendim bir kizmini bu haberle

  • Barış Geçmen1 ay önce
  • Futbolda bilinmesi gereken terimler ile ilgili güzel bir yazı olmuş. Elinize sağlık diyorum.

  • Ahmet Aytekin1 ay önce
  • Son derece bilgilendici bir yazı olmuş, emeği geçenlere teşekkürler.

  • Arda1 ay önce
  • Güzel bilgilendirme

  • Harun1 ay önce
  • Harika olmuş ellerinize sağlık

  • Ali can1 ay önce
  • İşe yarar bilgiler tşk.

  • Salih1 ay önce
  • Harika maç oldu