Futbolda Ofsayt Nedir?

Futbolda Ofsayt Nedir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Futbolda ofsayt nedir sorusuna hücum oyuncusunun tarafsız bölgedeyken gol atmadan önce yaptığı hamledir. Bu, savunma yapan takım hala ceza sahasındayken hücum oyuncusu topun arkasından çizgiyi geçtiğinde meydana gelir. Bu gibi durumlarda ofsayt bayrağı kaldırılır ve ihlalde bulunan oyuncu beş yard ile cezalandırılır. Ofsayt tüm futbol liglerinde yaygın bir kuraldır, ancak bazı ülkelerde diğerlerinden daha katı kurallar vardır.

Futbolda Ofsayt Nedir?

Bir oyuncudan topa kadar olan çizgiye ofsayt çizgisi denir. Suçlu oyuncunun eli veya kolu, koltuk altının altında olduğu sürece kale çizgisi içinde olmalıdır. Top kaleciye oynandığında da ofsayt olabilir, ancak bu nadiren olur. Sonuç olarak, ihlalde bulunan oyuncu, rakibinden pası alırsa, sahada sayılır.

Bir oyuncu ofsayt çizgisinden oynarken, oyuncu top alanında olamaz. Top ofsayta engel olacak şekilde oynanmalıdır. Örneğin, bir oyuncunun hücum ettiği bir kaçış ofsayt senaryosu olarak kabul edilir. Top ofsayt oyuncusunun çizgisinden geçirilmelidir. Topu kornerden alan oyuncu ofsayt olamaz.

Duruma bağlı olarak, bir ofsayt oyuncusu topla son defans oyuncusunun ters yönünde oynuyor olabilir. Ofsayt pozisyonundan oynanan bir top, ofsayt çizgisinin rakip tarafında oynanmalıdır. Bu, savunma oyuncularının aptalca hatalarını önlemek içindir. Top kasıtlı olarak rakip takıma atılmalı ve çizgi gerisinden bir oyuncuya verilmelidir. Bir oyuncu çizginin yanlış tarafındaysa ofsayt sayılmaz.

Rakibiyle aynı seviyedeyse oyuncu ofsayt sayılmaz. Bu, hücum eden oyuncunun vücut kısmının rakibin kale çizgisine sondan ikinci rakipten daha yakın olması gerektiği anlamına gelir. Ofsayt oyuncusu çizgiyi geçerse ofsayt olarak ilan edilir. Ofsayt pozisyonu, bir takım arkadaşının bir faul için cezalandırılmasının nedenidir. Penaltı vuruşu sırasında, oyuncu kendi yarı sahasında olmalıdır.

Futbolda Ofsayt Kuralları

Benzer şekilde, futbolda ofsaytın çeşitli sonuçları vardır. Ofsayt, hücum eden oyuncunun ofsayt çizgisini geçmesini engelleyen bir kuraldır. Ayrıca, bir hücum oyuncusu için koşu ve pasların zamanlamasını çok önemli hale getirir. Hücum eden oyuncu, top ayağını terk etmeden önce ofsayt çizgisini geçmeli ve ofsayt takım arkadaşına pas vermelidir. Bu pası alamazsa gol atamaz.

Futbolda ofsaytın birçok anlamı vardır. Hücum oyuncusunun topu savunmadan almasını veya takım arkadaşına pas vermesini engelleyebilir. Top bir oyuncunun ayağını terk ettiğinde, ofsayt pozisyonu “dışarıda” olarak kabul edilir. Bu gibi durumlarda, kusurlu oyuncu “dışarıda” olacak ve ofsayt pozisyonuna hükmedilecektir. Bu kural futbolda yirminci yüzyılın ilk yarısından beri kullanılmaktadır.

“Ofsayt” teriminin birkaç anlamı vardır. Bir oyuncunun vücudunun, top atıldığında hücum çizgisinin diğer tarafında bulunan herhangi bir bölümünü ifade edebilir. Terim genellikle ofsayt oyuncusunun sahanın karşı tarafında olduğu futbolda kullanılır. Futbolda ofsayt oyuncusu oyun sırasında ofsayt olma sorumluluğuna sahiptir.

Futbolda ofsayt kuralı hücum takımındayken ofsayt olmayan oyuncular için geçerlidir. Ofsayt oyuncusu, kalecinin görüş hattını veya rakibin hücumunu engelliyor olabilir. Oyuncu ayrıca bir defans oyuncusunun topu almasını engelliyor olabilir. Bu, gol atma durumunda ofsayt olarak kabul edilir. Bir kaleci ofsaytsa topa ulaşamaz.

Futbolda Ofsayt Nedir?

Giriş Yap

İddaa Tahmin Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!