0 MAÇ 0,00

ORAN

DİĞER SAYFALAR BAHİSÇİ ÖZEL İDDAA PROGRAMI
Kupon

Kuponunuz Boş

Kupon Bedeli :0,00 TL Toplam Oran :0.00
Misli
Maksimum Kazanç 0,00 TL
SİL KAYDET HEMEN OYNA
 • Mobil Menüyü Oluşturun!

  Galatasaray efsanesi Cevad Prekazi: Türk futboluna damga, mühür…

  Galatasaray'ın unutulmaz yıldızı Cevad Prekazi,
  Galatasaray efsanesi Cevad Prekazi: Türk futboluna damga, mühür…

  Kosova’da 18 Ağustos 1957’de dünyaya gelen ve Galatasaray’la yolları kesişen Prekazi, kariyerinde en büyük heyecanları sarı-kırmızılı formayla yaşadı. O yarıyıl Yugoslavya’da 28 yaşını doldurmadan sporcuların yurt dışına transferine izin verilmezdi. Bu yasak belki de onun Aslan’la mukadderatını birleştirir. Çünkü böyle bir lüzumluluk olmasa Prekazi, çok büyük Avrupa ekiplerinde oynayabilecek marifete sahipti. Üstelik hayali, taraftarı olduğu Liverpool’un formasını giymekti. Ancak Simovic’in Galatasaray’a transferi ona da İstanbul’un kapılarını açtı. Sonrasında Galatasaray’ın tarihinde silinmez izler vazgeçen bir kahramana dönüştü. Cevad Prekazi’nin Akşam Gazetesi’ne yaptığı söylemeler şu biçimde:

  150 MAÇTA 29 GOL VE 46 ASİST

  Prekazi’yi Monaco’ya attığı frikik golüyle hatırlarız. Ancak onun Sarı-Kırmızılı ekipte vazgeçtiği bir hayli derin iz vardır. Çünkü yarı finalin kapısını açan Monaco’daki ilk maçta Galatasaray’ı zafere taşıyan Tanju’nun golünde, asisti yapan da Prekazi’den başkası değildir. Sarı-Kırmızılı forma altında toplam 150 karşılaşmaya çıkan Prekazi rakip filelere 29 gol yollarken, yaptığı 46 asist de onun skor eforuna ne kadar ehemmiyetli bir katkısı olduğunu ortaya koyuyor. Başka Bir Deyişle Prekazi 150 maçta bütün 75 gole katkıda bulunmuş, galibiyetlerde büyük hisse sahibi olmuştu. Prekazi, Galatasaray’ın 14 sene sonra gelen şampiyonluğunun da mimarlarındandı. O günleri anlatırken, azıcık da kıymetini bulamamanın verdiği buruklukla, sitemkar konuşuyor Prekazi:

  TÜRK FUTBOLUNA DAMGA VURDUM

  “Prekazi olmasaydı Galatasaray şampiyon olur muydu? Olmazdı. Nasıl olacaktı ki? Bir bakın Prekazi ilk yılında kaç tane gol atmış. İlk yılımda Cüneyt kaptan kaç kere forvet oynadı. Sonra Tanju Çolak geldi. O attı 39 gol, ben attım 16 gol. İkimizin toplam gol rakamı 55. Tanju 39 golün 13 tanesini penaltıdan attı. Bu 13 penaltıyı ben atsaydım 29 golle gol kralı olacaktım. Prekazi’yi hep anıyorsunuz Monaco, Monaco diye. Ben Galatasaray’ın en büyük ulusal piyangosuyum. Bunu herkesin öğrenmesi gerekir. Çok az paraya Galatasaray’a imzalaydım. Benim yolum, öğreniyorum ki pak. Prekazi olarak Türkiye’ye geldim ve futbolu gösterdim. Ve Türk futboluna damga, damga vurdum.”

  BELKİ DE REKLAM İÇİN YAPTILAR

  Prekazi: “Birkaç sene evvel Galatasaray’dan beni aradılar, yüksekokulda misyon vereceklerini söylediler ama olmadı. Belki de reklam için bunu yaptılar.”

  Prekazi etkin futbol hayatının ardından Galatasaray’ın kendisinden faydalanmamasına azıcık dargın. Bir yarıyıl bunun için kendisini arayan idareyicilerin daha sonra bıraktığını belirterek, mevzuyla alakalı şu söylemeyi yaptı: “Bir kaç yıl evvel Galatasaray’dan beni aradılar. ‘Galatasaray’ın yüksekokulunda sizi görevlendireceğiz’ diye… Onlarla konuştum. Yapılması gerekenleri anlattım. Ben kabul ettim ama bazı meseleler çıktı. Belki de reklam yapmak için böyle davrandılar. Bütün olarak öğrenmiyorum. Belki marifetli genç oyuncuları Galatasaray’a kazandırabilirdim. Ya da Galatasaray’ın marifetli oyuncularını Avrupa’ya yollayabilirdik. Ama olmadı.”

  ZENGİNLERE ÖZEL LİG

  Prekazi: “Zenginlere özel Şampiyonlar Ligi yaptılar. Bakıyorsun transferde 50 milyonlar, 100 milyonlar veriliyor. Futbolcular bu kadar para etmez ki.”

  Aslan’ın unutulmaz yıldızı bugünkü Şampiyonlar Ligi statüsünden dinlediği rahatsızlığı şöyle dile getiriyor: “Zenginlere özel olarak Şampiyonlar Ligi yaptılar. Avrupa’dan herkes Şampiyonlar Ligi’ne katılıyor ama kim oynuyor? Zenginler… Bakıyorsunuz transferlere 50 milyonlar, 100 milyonlar, 200 milyonlar tüketiyorlar… Futbolcular bu kadar para etmez ki. Bu ihtimalsiz bir vaka. Kulüpler futbolculara çok para veriyorlar. Bana göre Messi’ye para yetmez. Özel ve tek. Dünyada başka yok. Messi aynı Maradona gibi, Pele gibi… Zamanında böyle futbolcular vardı. Messi’yi para mevzusunda dışarıda yakalıyorum. Zira o her şeyi yapıyor. Ronaldo’yu hiç sevmem. O çağdaş futbolcu. İyi atlet…”

  BENİ ANLAMADILAR

  Prekazi: “Benim beynimde bilgisayar var. İlk başta zorlandım. Sonrasında neler yapacağımı bilgisayara kaydoldum. Beni kavrasalardı daha iyi işler yapabilirdik.”

  Prekazi, ilk başta geçim güçlüğü sürüklediği Galatasaray’da daha sonra nasıl çözümler ürettiğini şu biçimde ifade ediyor: “Ben ekipte herkesle iyi uyuşuyordum. Ben böyle biriydim. Benim beynimde bilgisayar var… İlk başta zorlandım. Sonra futbolcuları tanımaya başladım. Hangi oyuncuya nasıl pas atmalıyım, neler yapmalıyım diye kafamdaki bilgisayara kaydoldum. Beni kavrasalardı daha iyi işler yapabilirdik.

  ÖYLE BİLMİŞLER

  Ama kabahatleri yok. Onlar futbolu öyle bilmişler… Ben başlangıçta Partizan’da tüm stratejileri ve teknikleri her şeyi bildim. Avrupa’da Türkiye’de her ekip bu yarıyılda artık aynı oyunu oynuyor. Özel bir futbol oynayan ekip yok. Daha Öncekinden her ekibin kendi reyin stili vardı. Şimdi ise yok.”

  HER ŞEY PARA

  Sosyal medya hesabında Che’nin resmi bulunan Prekazi bunu şöyle söylüyor: “Che benim her şeyim… İnsanların hür olması, sağlık kurumular, hekimler parasız… Ben de istiyordum böyle bir dünyayı. Ne Yazık Ki bu yarıyılda bu olmuyor. Berlin Duvarı’nın devrilmesinden sonra dünyada hırsızlık arkasıydı. Sevgi ve hürmet ortadan kalktı. Her şey para üzerine heyetti.”

  NEZAKETSİZLİK

  Prekazi sosyal medyada kendi ismine hesap açanlara sert çıktı: “Benim adımla sayfalar açılıyor. Bunlar nasıl insan! Ürkek insanlar. Kim onlar! Onlarda surat var mı yok, şahsiyet var mı yok! Nezaketsizlik!..

  HİÇ PİŞMANLIĞIM YOK

  Prekazi: “Ben yaşamımda kafaya koyduğumu yaptım. Her şey bana bağlı, ben yaparım. Böyle yaşamayı beğeniyorum. Sarih laflı olmam rahmetli babamdan kalan özellik. Babam, benim öncelikle içten olmamı isterdi. Ben de bunu yaptım. Can Verene kadar bunu yapmaya devam edeceğim. Yaşamımda hiçbir şeyden pişman olmadım. Ben kendimi çok iyi tanıyorum.”

  EN ÇOK 6 YABANCI

  Prekazi: “Federasyonda misyonlu olsaydım ilk 11’de en fazla 6 tane yabancı, 5 tane yerli oyuncu oynatma zorunluluğu koydururdum. Trabzonspor bu işi çok iyi yapıyor. Beşiktaş’ta bu yolda gidiyordu ama tekerrür yabancı mevzusunda adım attılar.”

  O GOLÜ BİR KERE DAHA ATAMADIM

  Eğer bir gole ‘Füze’ denilecekse, o Prekazi’nin Monaco’ya attığı gol olurdu. Çünkü neticeleri haysiyetiyle hem bir füze tesiri yapmış hem de kaleye 35 metre uzaklıktan gelen top hiç irtifa kaybetmeden filelerle buluşmuştu. Prekazi o golünü şöyle söylüyor: “Yaşamımdaki tüm frikiklerin benzerini tekerrür atabilirim. Kariyerimde birbirine eş gollerim de çok var. Ama Monaco’ya attığım golü kariyerimde bir daha atamadım.”

  ÖZAL BANA TÜRK PASAPORTU VERDİ

  Prekazi: “Turgut Özal bana Türk pasaportu verdi. Cevad Prekazi adıyla. Bu ilk oldu. Onu da hak ettim. Zira benim Türk futbolu için neler yaptığımı Turgut Özal net olarak gördü. Türk futbolu için neler neler yaptım. Bunun karşılığında Turgut Özal da bunu yaptı.”

  EMRE’Yİ SEVİYORUM

  Prekazi: “Türkiye’de ekiplerde genellikle yabancılar oynuyor. G.Saray’da Emre Akbaba’yı çok seviyorum. Süper bir futbolcu. Keşke onun yanında olsam ve kendisine bazı şeyleri anlatsam… Yüzde 50 daha iyi futbolcu olur ve onu Avrupa’dan herkes ister. Buna garanti veriyorum.”

  DHA

  Site İçi Yorumlar