featured

Galatasaray’da genel kurulun iptaline ilişkin davada ihtiyati tedbir kararı kaldırıldı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

10’uncu Asliye Hukuk Mahkemesi, Galatasaray’da yapılan son genel kurulun iptaline ilişkin davada ihtiyati tedbir kararını kaldırdı. Galatasaray Kulübü’nün olağanüstü seçimli genel kurulu, 30 Nisan’da gerçekleştirilecek.

Galatasaray’da Burak Elmas ve yönetimi geçtiğimiz ay yapılan yıllık olağan mali genel kurulunda idari yönden ibra edilmemişti. Bunun ardından sarı-kırmızılı kulüp, 30 Nisan’da seçim kararı almıştı. Ancak mahkeme daha sonra genel kurulun iptaline karar vermişti. 10’uncu Asliye Hukuk Mahkemesi, genel kurulun iptaline ilişkin davada ihtiyati tedbir kararını kaldırdı. Bu kararın ardından sarı-kırmızılı kulüpte seçim takvimi aynı şekilde devam edecek. Çağlayan Adliyesi’nde görülen davanın ardından son mali genel kurulda divan başkanı olan Metin Sinan Aslan, Galatasaray Spor Kulübü Üyesi Av. Metin Ünlü ve başkan adaylarından Metin Öztürk’ün avukatı Can Natan basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Mahkemenin aldığı kararın Galatasaray’ın önünü açtığını ifade eden Metin Sinan Aslan, “Bugün biz görevimizi yaptık. Ben divan heyeti adına buradaydım. Kulüp avukatları ayrıca buradaydı. Ayrıca yaklaşık 40 yakın üyemiz toplantıya katıldı. Divan başkanımız da katıldı. Mahkeme Galatasaray’ın önünü açtı. Bize göre artık 30 Nisan’da Galatasaray seçimi yapılacak. Onun dışındaki ayrıntıları bugün kulüpte başkan ile de görüşeceğiz. Aramızda bir fikir alışverişinde bulunacağız.  Seçimin gerçekleştirileceği noktasında bir tartışma olmadığı zannediyorum kamuoyuna deklare edeceğiz. Galatasaray’da seçim 30 Nisan’da yapılacak. Hakim şöyle bir karar verdi; tedbir kararını kaldırdı. Ancak farklı bir yöne dikkat çekti. ‘Kısmen kaldırıyorum’ dedi. Seçim yapılacak bunda bir kuşku yok. Tüzüğümüze göre, ibra olmayanların 3 yıl yani bir seçim dönemi seçilme yeterlilikleri ortadan kalkıyor. Bunu bu hüküm yönünden bir tedbir koydu, devam ettirdi. Yani Burak Elmas bundan sonraki seçimlere katılma imkanına sahip olacak. O seçilme hakkını kazandı. Bu süreç devam ediyor. Bu benim bireysel düşüncem. Divan kurulunun listeleri alma dönemi bitti. Bundan sonraki seçimlerde Burak Elmas ve yönetimindeki arkadaşlar katılabilirler. Bu sadece genel kurul ile ilgili karar” ifadelerini kullandı.

GALATASARAY SPOR KULÜBÜ ÜYESİ AVUKAT METİN ÜNLÜ: GALATASARAYLILARA HAYIRLI OLSUN

Kararın tüm Galatasaraylılara hayırlı olması temennisinde bulunan Galatasaray Spor Kulübü Üyesi Avukat Metin Ünlü, “Geçmişte divan başkanlığı yapmış bir üye olarak feri müdahil talebinde bulundu. Çünkü ilk verilen tedbir kararının hukuka ve Galatasaray’ın gerçeklerine, tüzüğüne aykırı olduğunun düşüncesindeyim. Talebimiz yerine getirildi. Hukuk üstünlüğü burada yine kendine vücut buldu. Mahkeme yarın yapılacak seçimin ilk günü olarak 23 Nisan’daki seçimli genel kurulun önünü açtı. Verilen tedbiri kaldırdı. Dolayısıyla Galatasaray Kulübü’nün de önü açılmıştır. 30 Nisan’da bu seçim yapılacaktır. Bütün Galatasaraylılara hayırlı olsun. Verdiği ikinci karar 59. Maddeye göre bir seçim içerisinde mevcut yönetim kurulunun seçimlere girme hakkıdır. Kendileri de bugüne kadar böyle bir talepte bulunmadılar. Böyle bir dava da açmadılar bildiğim kadarıyla. O nedenle mevcut iki adayımızla kısmet olursa yarın çoğunluk sağlanmazsa 30 Nisan’da yeni başkanımızı seçeceğiz. Umarım önümüz açılır” şeklinde konuştu.

“SEÇİM SÜRECİNE GİRDİKTEN SONRA KİMSENİN ENGELLEME ŞANSI YOK”

Seçim takviminin yarın başladığını belirten Ünlü, “Takvim yarın başladığı için yarın Galatasaray Lisesi’nde ilgililer ve üyeler bulunabilir. Çoğunluk sağlanamazsa orada bir zabıt tutulur ve artık seçim sürecine girmiş oluruz. Seçim sürecine girdikten sonra buna artık kimsenin engelleme şansı yok. Bana göre yeni bir takvim yok. Yönetim kurulu tüzüğün 28.1 maddesine göre gitti. Bizim anladığımız o, tedbirin kaldırıldığına göre, yönetim kurulunun almış olduğu bir karar var. Bundan sonra başka takvim açıklaması mümkün değil. Bu takvime mahkemede izin verdi. Bundan sonra herhangi bir dava açılsa da bir tedbir verileceğini düşünmüyorum. Çünkü iki tane davadan tedbir talepleri reddedildi. O nedenle bu seçim 30 Nisan’da yapılır. 30 Nisan’da seçilecek başkamı şimdiden kutluyorum.

“BU KULÜBÜN HALA BÜTÇESİ YOK”

‘Bu kulübün hala bütçesi yok’ diyen Metin Ünlü, sözlerini şöyle noktaladı: “Bu kulübün hala bütçesi yok. 470 milyon TL’lik bütçe. Bu zararın altından kimse kalkamaz. Hakim bugün çok doğru bir karar verdi. Yanı sıra transfer sezonu geliyor. Amatör şubelerin yapılanması var. Bütçesi yapılacak. Tüzüğü belki yeniden gündeme gelecek. Bu zararlar öyle maddi olarak çok fazla ölçemezsiniz. Bir de manevi zarar var. Kulübün üzerine çökecek psikolojik zararı kimse göz etmesin. O neden bugünkü karar çok doğru. Çok hukuki bir karar. Hakimlere de teşekkür ediyorum. Hukuk bugün Türkiye’de olduğu gibi yine işledi.”

CAN NATAN: MAHKEME BUGÜN ÇOK DOĞRU BİR KARAR VEREREK SEÇİMLERİN ÖNÜNÜ AÇTI

Başkan adaylarından Metin Öztürk’ün avukatı Can Natan ise “Başkan adaylarından Metin Öztürk adına feri müdahil olarak davaya müdahil olduk. Mahkeme bugün çok doğru bir karar vererek seçimlerin önünü açtı. 30 Nisan’da seçimlerin yapılması herhangi engel kalmamıştır. Hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

– Metin Sinan Arslan’ın açıklamaları

– Metin Ünlü’nün açıklamaları

– Can Natan’ın açıklamaları

Galatasaray’da genel kurulun iptaline ilişkin davada ihtiyati tedbir kararı kaldırıldı

Giriş Yap

İddaa Tahmin Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!