Gelmiş Geçmiş En İyi 3 Efsane Kaleci

Gelmiş Geçmiş En İyi 3 Efsane Kaleci

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Futbol bir yaşam biçimidir. Futbol geçmiş zamanlarda sırf dünyadaki kutuplaşmayı, savaştan yeni çıkan ülkelerin arasında köprü oluşturma ve stres atmak maksadıyla teşkil edilmiştir. 22 kişinin bir saha etrafında oynadığı futbolda en önemli oyuncular arasında kaleci olmazsa olmazlardandır. Çünkü bir tarafın diğer tarafa gaip gelmesi için kale denilen alana topu taşıması gerekmektedir. Kaleciler de bu topları engelleme göreviyle sahada olurlar.  Futbol teşkil edildiği günden itibaren tarihe damga vuran birçok kaleci olmuştur. Bu listemizde gelmiş geçmiş en efsane kalecilere göz atacağız. İşte, gelmiş geçmiş en iyi 3 kaleci sizlerle.

Gelmiş Geçmiş En İyi 3 Kaleci

Lev Yaşin

Lev Yaşin
Lev Yaşin

Dünya’nın  gelmiş geçmiş en iyi kalecilerinden birisi olan Lev Yaşin, Uluslararası Futbol Tarihi ve İstatistikleri Federasyonu tarafından, oynadığı futbol ile bu unvanı almıştır. Söz konusu unvanını IFFHS tarafından alarak 20.yy’ın en gösterişli, en iyi istatistiğine sahip ve en iyi kalecisi olarak gösterilmiştir..  Lev Yaşin, kariyeri boyunca neredeyse günümüzde hiçbir kalecinin kıramayacağı bir rekora da imza atmıştır. Lev Yaşin, kariyeri boyunca penaltı kurtarmasıyla ünlü olmuştur. Toplamda 150 penaltı kurtaran Lev Yaşin, bu alanda tekliğini ifade eder. Ayrıca, atletik bir görünümü olan ve dönemin kale çizgisinden çıkamayan kalecilerine istinaden tüm sahayı etkin olarak kullanmaktaydı. Rus kaleci, zaman zaman kontrollü çıkışlar yaparak birçok golü önlemiştir.

Gordon Banks

Gordon Banks
Gordon Banks

İngiliz file bekçisi Gordon Banks, 1966 Dünya Kupasında gösterdiği muhteşem performansla nam salmıştır. 15 yıllık futbolculuk kariyerinde Stoke City, Leicester City, Chesterfield, Hellenic, Cleveland, St Patricks ve Fort Lauderdala Strikers kulüplerinin formalarını terletmiştir.  Gordon Banls, 6 kez FIFA tarafından belirlenen yılın kaleci ödülüne 6 kez layık görülmüştür. Ayrıca IFFHS tarafından da 20. yy’ın en iyi 2. kalecisi seçildi.

Dino Zoff

Dino Zoff
Dino Zoff

42 yaşına kadar kaleciliğini bir saniye olsun bırakmayan Dino Zoff, İtalya’nın en efsane kalecileri arasındadır. Henüz 40 yaşında iken kaleciliğinin bitti bitecek söylentileri dolanıyorken 1982 yılındaki Dünya Kupasına katılmış ve yaptığı kurtarışlarla dikkat çekmiştir. Ayrıca 1982 yılındaki Dünya Kupasına katılmasıyla “ Dünya Kupasının en yaşlı Dünya Kupası Şampiyonu olan futbolcusu” unvanını almıştır. IFFHS tarafından 1980’li yıllarda 20. Yy’ın en iyi 3. Kalecisi olma unvanınıda elde etmiştir. Ayrıca uluslararası arenada toplamda 1.142 dakika gol yemeyerek bir başarıya da imza atmıştır.

 

Gelmiş Geçmiş En İyi 3 Efsane Kaleci

Giriş Yap

İddaa Tahmin Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!