General Harington Kupası

General Harington Kupası

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

General Harington Kupası Birleşik Krallık işgal kuvvetleri komutanı General Charles Harington’ın İstanbul’dan ayrılırken kendi adına düzenlediği futbol maçıdır. Biraz daha duygusal yazacak olursak General Harington Kupası bağımsızlığını söküp almış bir milletin düşmana gitmeden önce son bir güle güle öpücüğü vermesi gibi bir şey.

General Harington Kupası Fenerbahçe müzesinde olabilir ancak o tüm Türkiye’nin kupası, o milli mücadele de canını verenlerin kupası belkide. Düşmana gitmeden önceki son darbedir. O yüzden bu kupa tarih boyunca unutulmayacak ve değerini yitirmeyecektir. Şampiyonlar ligi kazansa da bu kupanın yanına koyulacaktır.

Türk futbolunun kupa olarak kazandığı ilk ve tek başarı bildiğiniz gibi Galatasaray’ın Uefa kupasını kazanmasıdır. Bu kupa dışında ne asırlık futbol kulüplerimiz, ne de milli takımımız uluslararası bir turnuva da kupa kazanamamıştır.  Ancak Fenerbahçe’nin müzesinde öyle bir kupa bulunuyor ki, belki spor dünyasında hiç bir karşılığı yok bu kupanın ancak ülkemizin bağımsızlığını kazandığı o destansı günlerden bir hatıra olarak manevi yönüyle ülkemiz için çok önemli bir kupa.

Gelelim bu kupanın hikayesine; İşgalci kuvvetlerin İngiliz komutanı Charles Harington savaş sonrası ülkeyi terk etmeden evvel bir futbol maçı tertip etmek için kolları sıvar. Bir ilan vererek bu maç için Türk takımlarına bir çağrıda bulunur;

“Gardler Muhteliti Türk kulüplerine meydan okuyor. Galibine, Başkumandanın adını taşıyan büyük bir kupa verilecek bu maça Türk kulüpleri diledikleri gibi takviye de alabilirler.”

Bu maç için ülkesinin en önde gelen futbolcularından oluşan bir kadro kurar. Takımın adının da Cold Stream Guards olmasını özellikle ister. Fenerbahçe bu ilana karşılık kendilerinin bu maç teklifini kabul edeceklerini ve sadece kendi futbolcularından kurulu bir takımla bunu yapacaklarını belirtir.

Galatasaray ve Beşiktaş gibi iyi futbolculara sahip takımlarımız da futbolcularını oynatması için Fenerbahçe’ye teklif ederler. İstedikleri kadar futbolcularını alabileceklerini, yeterki bu maçı almalarını istediklerini belirtirler. Bunun üzerine Fenerbahçe yöneticileri teşekkür ederek kendi takımlarına güvendiklerini ve bu maçı takviyesiz alacaklarını bildirirler.

Fenerbahçe maça şu kadro ile çıkar; Şekip Kulaksızoğlu – Hasan Kamil Sporel – Cafer Çağatay – Kadri Göktulga – İsmet Uluğ – Fahir Yeniçay – Alaattin Baydar – Zeki Rıza Sporel – Ömer Tanyeri – Bedri Gürsoy

Taksim Stadında, 29 Haziran 1923 günü oynanacak bu mücadeleye takım ayrımı yapılmadan Beşiktaşlısı, Galatasaraylısı herkes akın eder. Hınca hınç dolu stadyumda İngiliz karması 1 gol atarak 1-0 öne geçer ancak Zeki Rıza Sporel’in attığı 2 gol ile Fenerbahçe maçı 2-1 kazanır. Alkış kıyamet, futbolcular omuzlarda büyük bir sevinç ve mutlulukla bu zafer kutlanır. O sıra da Lozan’da olan heyete de haber gider ve orada da büyük sevinç ile karşılanır. Heyet başkanı İsmet Paşa galibiyetten ötürü takımı kutlar.

Bu maçı da kaybeden General Harington kısa bir süre sonra İstanbul’u terk eder. Bu maç ta milli mücadelenin özeti gibidir. Toplayıp getirdikleri yıldızları galibiyeti garanti olarak gören ve yüreğini ortaya koyarak maçı alan Fenerbahçe.

General Harington Kupası

Giriş Yap

İddaa Tahmin Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!