0 MAÇ 0,00

ORAN

DİĞER SAYFALAR BAHİSÇİ ÖZEL İDDAA PROGRAMI
Kupon

Kuponunuz Boş

Kupon Bedeli :0,00 TL Toplam Oran :0.00
Misli
Maksimum Kazanç 0,00 TL
SİL KAYDET HEMEN OYNA
 • Mobil Menüyü Oluşturun!

  Kafa vurmayalım da taşa mı dönelim?

  Futbolda kafa vuruşları bir kez daha gündemde. İskoçya'da yapılan araştırmaya göre 1950'li yıllardaki ağır futbol toplarının yarattığı risk neyse durum günümüzde de aynı.
  Kafa vurmayalım da taşa mı dönelim?

  Tıp dünyasına göre futbol hala tehlikeli bir spor. Kafa vuruşları bir kez daha gündemde. İddia, Glasgow Üniversitesi’nden Nöropatolog Doktor Willie Stewart’a ait.

  Araştırma, İngiltere futbol federasyonu ve profesyonel futbolcular birliği’nin işbirliği ile yapıldı. Teknolojinin gelişmesine, topların zamanla çok daha hafif olmasına rağmen, futbolcular için tehlike sürüyor.

  Doktor Stewart, risk seviyesinin, 1950’li yıllardakiyle aynı olduğu görüşünde;

  “Günümüzde kafa vuruşlarının daha az tehlikeli olduğunu söyleyemeyiz. Toplar artık daha hafif olduğu için böyle bir iddia var ama bu doğru değil. Çünkü önemli olan topun ağırlığındansa, kafa vuruşu sırasında topun sahip olduğu hız.”

  İskoç bilim adamı, futbolcuların maçlarda yaşadığı kısa süreli bilinç kayıplarıyla ilgili de konuştu, “Böyle durumlarda oyuncunun maça devam etmesi çok büyük bir risk” dedi.

  Doktor Stewart, futbolcuların ilerleyen yaşlarında beyin hasarı yaşama tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu sözlerine ekledi.

  Site İçi Yorumlar

  Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.