0 MAÇ 0,00

ORAN

DİĞER SAYFALAR BAHİSÇİ ÖZEL İDDAA PROGRAMI
Kupon

Kuponunuz Boş

Kupon Bedeli :0,00 TL Toplam Oran :0.00
Misli
Maksimum Kazanç 0,00 TL
SİL KAYDET HEMEN OYNA
 • Mobil Menüyü Oluşturun!

  Kısa Dünya Kupası Tarihi

  Dünyanın en önemli futbol turnuvalarından biri olan Dünya Kupasının kısa tarihini okurken çok zevk alacaksınız. İşte haberin detayları.
  Kısa Dünya Kupası Tarihi

  Kısa Dünya Kupası Tarihi

  Günümüzde en prestijli futbol turnuvası olan Dünya Kupası’nın kısa tarihini anlatalım. Bilindiği üzere 190 yılında Futbol’un olimpiyat oyunlarından kaldırılmasının ardından FIFA başkanı Jules Rimet tarafından uluslar arası bir turnuva haline getirildi.

  1930 Dünya Kupası

  Futbolun Olimpiyat oyunlarından kaldırılmasının ardından düzenlenen ilk Dünya Kupası turnuvasına, Belçika, Arjantin, ABD, Bolivya, Brezilya, Macaristan, Fransa, Paraguay, Meksika, Peru, Romanya, Yugoslavya, Şili ve Uruguay katılmıştır.

  Tarihte ilk kez düzenlenen Dünya Kupasını ise bağımsızlığının 100. Yılını kutlayan Uruguay tarafından Uruguay’a götürülmüştür. Uruguay finalde 4-2 mağlup ettiği Arjantin’i saf dışı bırakarak bu kupayı ülkesine götürmüştür.

  Ayrıca ABD ülkesi adına forma giyen Bert Patenaude Paraguay ile yapılan maçta rakip kaleye 3 gol atarak, Dünya Kupası tarihinin ilk hat-trick’ini yapmaya hasıl olmuştur.

  1934 Dünya Kupası

  2.Dünya kupası 1934 yılında İtalya’da düzenlendi.

  1934 yılında düzenlenen Dünya Kupası bir ilke imza attı ve ilk kez eleme turları oynandı. Eleme turlarının ardından turu geçen 16 takım ile Dünya Kupası ligleri oluşturuldu.

  1934 yılında ilk kez Dünya Kupasına katılma şerefine nail olan Mısır, Afrika’dan Dünya Kupasına katılan ilk takım olma unvanını da elinde bulundurmaktadır.

  1938 Dünya Kupası

  Ayrıca 1934 Dünya Kupasını İtalya’nın kazanması da ilk kez Dünya Kupasını kazanan bir Avrupa takımı olmuştur.

  1938 Dünya Kupası birçok ilke imza attı. Ancak aralarında en dikkat çekicisi ise, geçen sene şampiyon olan takım ilk kez direkmen liglere katılmaya hak kazanmıştır.

  Avrupa kıtasındaki siyasi nedenlerden ötürü Dünya Kupasına 15 ülke katılmak zorunda kalmıştır.

  İlk kez bir ev sahibi takımı ilk olarak Dünya Kupasını kazanamadı. 1938 Dünya Kupasını tekrar İtalya kazandı.

  Polonya formasını terleten Ernest Willimowski, 1938 Dünya Kupasında karşılaştıkları Brezilya’ya 4 gol atarak bu durumu gerçekleştiren ilk futbolcu oldu.

  1942 yılında düzenlenecek Dünya Kupası ilk başta Avrupa düşmanlığı nedeniyle iptal edilmiştir. Çünkü 2. Dünya Savaşı ve akabinde Dünya’nın diğer olayları bu kupayı etkisi altına altı. 1946 dünya Kupası da bu etki ile geçti.

  1946 Dünya Kupası

  1 Temmuz 1946 yapılan ve tüm Dünya’yı ilgilendiren Dünya Kupası toplantısında, 1949 yılında yapılacak olan Dünya Kupası için hiçbir ülke ev sahibi olamayacaktır.

  1950 Dünya Kupası

  1950 yılındaki Dünya Kupası Britanya takımlarının Dünya Kupasına katılımlarıyla Amerika kıtasında düzenlendi. Turnuvaya Brezilya ev sahipliği yaptı. 1950 Dünya Kupası, finalleri düzenlenmeyen tek Dünya Kupası olarak tarihe geçmiştir. Doğal olarak turnuva 2 grup arasında gerçekleşti ve finalde bu şekilde belirlendi. 1950 Dünya Kupasını Uruguay kazandı.

  1954 Dünya Kupası

  1954 yılında Dünya Kupası bir ilke imza attı ve televizyonlarda gösterilen ilk Dünya Kupası olarak tarihe geçmiştir.

  1954 turnuvasında en çok golü Macaristan attı.

  1954 Dünya Kupasını Batı Almanya kazandı.

  1958 Dünya Kupası

  1958’dek, Dünya Kupası İsviçre’de düzenlenmiştir.  1958 Dünya Kupasında şampiyonluk kazanan takım Brezilya oldu. Brezilya’nın bu şampiyonluğu milli takımların kendi kıtalarının dışında ilk şampiyonluk yaşaması açısından bir ilki teşkil etmektedir.

  Site İçi Yorumlar

  Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.