Koşu Mesafeleri

Koşu Mesafeleri

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Koşu mesafeleri, futbolcuların bir müsabaka sırasında kat ettikleri mesafeyi ifade etmektedir. Bu nedenle futbolda koşu mesafeleri, farklı istatistiklerin ortaya çıkarılabilmesi adına önemlidir. Bazı durumlarda kulüpler, çeşitli istatistiki çalışmalar yapabilmek için kendi statları içerisine kamera sistemleri kurmaktadır. Böylelikle futbolcuların ilgili karşılaşmalarda kat ettikleri mesafeleri belirlemektedir. Bunun yanı sıra yayıncı kuruluşların da gerekli ölçümleri yaptırıp çeşitli internet sitelerinde yayınladıkları görülmektedir. Öte yandan FIFA veya UEFA gibi kuruluşların da bazı dönemlerde bu tarz ölçümleri yaptıkları bilinmektedir. Peki ama futbolda koşu mesafeleriyle ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir? Bir futbolcunun koşu mesafesi, futbolcunun gösterdiği performansı belirleyen tek unsur mudur?

Futbolda Kat Edilen Koşu Mesafeleri

Futbolda koşu mesafeleri, çok önemli verilere ulaşılmasını sağlayan bir duraktır. Bir futbolcunun bir müsabakada kat etmiş olduğu mesafe, aslında karşılaşma sırasında ne kadar hıza ulaştığını da ifade eder. Futbolcuların gerçek performanslarını ortaya koyan bu veriler, özellikle kulüpler tarafından çok önemsenmektedir. Yapılan istatistiki çalışmalar, kulüplerin yapacakları çalışmaların ne şekilde yönlenmesi gerektiği konusunda yol gösterici olmaktadır. Koşu mesafeleri ile ilgili bilinmesi gereken birçok husus bulunduğunu söyleyebiliriz. Yapılan ölçümler, profesyonel futbol karşılaşmalarında takımların yaklaşık 100-110 kilometre mesafe kat ettiğini göstermektedir. Gerçekleştirilen araştırmaların her biri, kaleci dışındaki futbolcuların ortalama olarak on kilometre mesafe kat ettiklerini ifade etmektedir. Sağlıklı bir insan, belirlenen mesafelere 60 dakikada ulaşabilir.

Futbolda Koşu Mesafeleri

Futbolda koşu mesafeleri, çeşitli çalışmaların yapılabilmesi adına bir hayli önemlidir. Futbol kulüpleri, futbolcuların gösterdikleri performansları değerlendirerek çalışmalarını belirlenen performanslara göre geliştirmektedir. Bir futbol maçında genel olarak futbolcular, 8-12 km arasında mesafe kat eder. İstatistiki çalışmalar neticesinde belirlenen koşu mesafelerinin büyük bir kısmının topsuz koşu olduğu bilinmektedir. Yapılan çalışmalar, genç futbolcuların belirlenen istatistikler üzerinden performanslarını geliştirdiğini göstermektedir. Ayrıca ilgili müsabakadaki koşu mesafeleri ile müsabaka sonuçlarının paralellik gösterdiği de ifade edilmektedir. Dolayısıyla futbolcuların koşu mesafelerini arttırmaları, maçın sonucunu büyük oranda etkilemektedir.

Birçok çalışma, özellikle son zamanlarda futbolda koşu mesafeleri üzerine yapılıyor. Gerçekleştirilen çalışmaların her biri, futbolcuların kat ettikleri mesafeler sayesinde maç sonucunu belirlediklerini gösterse de istisnai durumların ortaya çıktığı da görülmektedir. Bu nedenle koşu mesafeleri ile müsabaka sonuçları arasında doğrudan bir ilişki olsa da istisnai durumlar da oluşabilir. Bilindiği üzere teknik direktörler, yalnızca hızlı koşan oyuncuları kadrolarına katmak istemez. Çünkü yalnızca hızlı koşu, başarılı futbol için yeterli değildir. Bunun yanı sıra adam eksiltme, çalım, etkili şut çekme gibi hususlar da müsabaka sonuçlarını belirlemektedir. Bu nedenle teknik direktörlerin futbolcu transferlerinde birbirinden farklı hususların dikkat çektiği görülüyor.

Futbolda Kat Edilen Koşu Mesafelerinin Müsabaka Sonucuyla İlişkisi

Futbola ilgi duyan birçok kişi, bireysel performanslar üzerinden de araştırma yapmaktadır. Bir futbolcunun fiziki özelliklerinin yanı sıra müsabaka içerisinde gösterdiği performans da önemlidir. Bunlardan biri de futbolda koşu mesafeleri olarak bilinir. Daha önce de belirtildiği üzere bir müsabaka içerisinde futbolcunun ne kadar koştuğunu gösteren belirleyici koşu mesafesi olarak tanımlanır. Her ne kadar kat edilen koşu mesafesi çok önemli olsa da bazı durumlarda yanıltıcı olabilmektedir. Bu nedenle bireysel koşu mesafelerinin yanı sıra ilgili futbolcunun müsabaka içerisinde gösterdiği performans da çok önemlidir. Öte yandan teknik direktörün ilgili müsabaka ya yönelik yapmış olduğu taktiklerin de önemli bir yere sahip olduğunu ifade etmek olanaklıdır. Dolayısıyla bu hususların her biri düşünüldüğünde futbolda koşu mesafelerinin önemli olduğu ama bireysel performansları belirleme noktasında yeterli olmadığı görülmektedir.

Koşu Mesafeleri

Giriş Yap

İddaa Tahmin Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!