Mostafa Mohamed 15 yıl hapis yatabilir

Mostafa Mohamed 15 yıl hapis yatabilir

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Afrika Uluslar Kupası için Mısır Milli Takımı ile Kamerun’da bulunan Mostafa Mohamed’in yerine üç tane sınava giren arkadaşının tutuklandığı açıklandı. Arkadaşının Mısır’da Mohamed ile aynı sokakta oturdukları öğrenildi.

Mostafa Mohamed’in yerine sınava girdi

Mostafa Mohamed, Yüksek Yönetim ve Bilgi Teknolojileri Enstitüsü’nde Bilgi Teknolojisi yeterliliği okuyordu. Ocak ayında yıl ortası sınavlarına girmesi gereken Mohammed Afrika Uluslar Kupası turnuvası nedeniyle Kamerun’da olacağı için arkadaşı onun yerine sınava girdi. Ancak arkadaşı polis tarafından yakalanınca gerçekler ortaya çıktı ve polis soruşturma başlattı.

Sınava giren arkadaşından açıklama

Polis tarafından ortaya çıkartılan sınav skandalının ardından Mohamed yerine sınava giren kişi yerel basına şunları söyledi. “O benim arkadaşım ve sınava girmezse geleceği mahvolacak. Sadece yardım etmek istedim, bunu ilk defa yapıyorum.” diyerek kendini savundu.

Mohamed 3 ila 15 yıl arasında hapis cezası alabilir

Mohamed ve arkadaşının anlaştığı kanıtlanırsa Mohamed, Mısır yasalarına göre 3 ila 15 yıl arasında hapis cezası alır. Burada büyük bir sahtekarlıktan bahsediyoruz. Telefon ve sosyal medya kayıtları incelenecek. Mohamed’in kartının o şahsın eline nasıl geçtiği de önemli. Muhammed’in Mısır Milli Takımı ile Afrika Kupası sonrası ülkesine dönmek yerine direkt olarak Türkiye’ye geçeceği iddia edilirken ülkesi Mısırda’da gözaltına alınmaktan kurtulmayı planladığı konuşuluyor.

Türkiye’de cezası

Mısır’da yaşanan sınav skandalının Türkiye’deki ceza karşılığını ise uzmanlar, sınava başkasının yerine girme konusunda TCK’da yasal bir düzenleme olmadığını, konunun belgede sahtecilik ve iftira suçları kapsamında değerlendirileceğini belirtiyor. Böyle bir suç işleyen kişi veya kişiler 3 aydan 2 yıla kadar hapis veya adli para cezası alıyor.

Mostafa Mohamed 15 yıl hapis yatabilir

Giriş Yap

İddaa Tahmin Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!