Olaylı Galatasaray Leeds United Maçı

Olaylı Galatasaray Leeds United Maçı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Olaylı Galatarasay-Leeds United maçı, futbol tarihinde yer eden olaylara sahip bir maçtır. Galatasaray Leeds United maçı çeşitli olaylar meydana gelmiş ve yaşanan gerginlikler, istenmeyen sonuçlara neden olmuştur. Bilindiği üzere 1999-2000 sezonundaki UEFA Kupası’nın sahibi Galatasaray oldu. Türk taraftarların sevinmesini sağlayan bu haberin öncesinde, yarı final aşamasında futbol tarihine geçen olayların yaşanması ise 1999-2000 UEFA Kupası’nın hafızalarda yer edinmesine sebebiyet verdi. Peki Galatasaray ve Leeds United arasındaki yapılan karşılaşmadan önce neler oldu?

2000 UEFA Kupası Yarı Final Olayları

Dünya futbol tarihine damgasını vuran olaylı Galatasaray-Leeds United maçı, öncesinde kanlı olayların cereyan etmesine neden oldu. Futbolseverlerin bildiği üzere 1999-2000 sezonunda yapılan UEFA Kupası’nı başarılı bir performans gösteren Galatasaray kazandı. Elde etmiş olduğu başarılı sonuçlar sayesinde çeyrek finale yükselen sarı kırmızılı ekip, her iki maçta da RCD Mallorca’yı mağlup etmiştir. Bu sayede yarı final aşamasına yükselmeyi başaran Galatasaray, Leeds United ile karşı karşıya geldi. Ali Sami Yen’de oynanan maçta Galatasaray 2-0 üstünlük kazanırken rövanş maçında 2-2’lik bir beraberlik elde edilmiştir. Her iki maçta toplam 4-2’lik skor elde eden sarı kırmızılı ekip Leeds United’i egale ederek final turuna çıkmıştır. Peki ama Galatasaray Leeds United olaylar olarak da bilinen kavgalar nasıl ve neden ortaya çıkmıştır?

Galatarasay Leeds United Olaylar

Galatarasay Leeds United Olaylar
Galatarasay Leeds United Olaylar

Olaylı Galatasaray Leeds United maçı öncesinde Taksim Meydanı’nda tartışma yaşanmıştır. Tartışmanın muhatapları ise İngiliz taraftarlarıdır. Hiç istenmeyecek bir şekilde sonuçlanan olaylarda iki İngiliz taraftarı öldürülmüş ve maç öncesinde yaşananlar, dünya gündeminde de yerini almıştır. Maçtan bir gün önce Taksim Meydanı’na gelen Leeds United taraftarları, meydanda hiç istenmeyecek görüntülere neden olmuştur. Leeds United taraftarlarının göstermiş oldukları taşkınlık, bir süre sonra sonu hiç de iyi bitmeyecek kavganın başlamasına neden olmuştur. Bu durum, zaman içerisinde Galatasaray Leeds United kavga neden meydana geldi şeklindeki soruların da gündemde özel bir yer edinmesine sebebiyet vermiştir. Peki ama yaşanan tartışmalar sonrasında neler oldu?

Galatasaray Leeds United Kavga

Galatasaray Leeds United Kavga
Galatasaray Leeds United Kavga

1999-2000 sezonunda yapılacak olan UEFA Kupası yarı final maçında İngiliz taraftarlar ve Türk taraftarlar arasında çıkan kavga, birçok sorunu da beraberinde getirdi. Futbol tarihine olaylı Galatasaray Leeds United maçı olarak geçen kavga, aslında maçtan bir gün önce yaşanmıştır. Leeds United taraftarlarının gösterdiği taşkınlık neticesinde Türk taraftarlar ile İngiliz taraftarları arasında kavga meydana geldi. Kavga sırasında iki İngiliz taraftarı bıçaklanmış ve bir süre sonra da hayatını kaybetmiştir. Ali Ümit Demir adlı 20 yaşındaki genç, İngiliz taraftarları bıçaklamaktan dolayı suçu bulunarak 15 yıl hapse mahkûm edilmiştir. Yaşanan olaylar ise futbol tarihinde Galatasaray Leeds United kavga başlığıyla yer edinmiştir. Ali Sami Yen’de yapılan maçta Galatasaray 2-0’lık galibiyet elde ederken rövanş maçında da 2-2’lik beraberlik yaşanmıştır. Toplamda 4-2’lik skor ile yarı finale yükselen Galatasaray, 1999-2000 sezonunda UEFA Kupası’nı kazanarak ilgilerin odağı haline gelmiştir.

 

Olaylı Galatasaray Leeds United Maçı

Giriş Yap

İddaa Tahmin Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!