0 MAÇ 0,00

ORAN

DİĞER SAYFALAR BAHİSÇİ ÖZEL İDDAA PROGRAMI
Kupon

Kuponunuz Boş

Kupon Bedeli :0,00 TL Toplam Oran :0.00
Misli
Maksimum Kazanç 0,00 TL
SİL KAYDET HEMEN OYNA
 • Mobil Menüyü Oluşturun!

  Plajdan Şampiyonluğa Danimarka

  Plajdan Şampiyonluğa Danimarka

  Bir takım düşünün Avrupa Şampiyonası’na katılmamasına rağmen bir şekilde katılıp şampiyon oldu. Danimarka 1992 Avrupa Şampiyonasından önce takımın başına tartışmalı bir şekilde Richard Möller Nielsen’i getirdi.

  Danimarka o dönem kadrosunda Laudrup kardeşleri ve yetenekli birçok oyuncuyu barındırıyordu. Nielsen’in oynatmak istediği futbol ise oyuncuları isteksiz, arzusuz hale getirmişti. Takım o elemelerde iyi futbol oynamasa da Yugoslavya’nın ardından 2. olarak turnuvaya katılamıyordu.

  Bu olayların ardından ise Nielsen’in oynattığı futbol sorgulanıyor, Laudrup kardeşler ise Milli Takım’ı bırakıyordu. Takımdaki oyuncular ise ligler bittikten sonra tatile gidiyordu. Turnuva başlamadan hemen hemen 15 gün önce Yugoslavya dağıldığı için spor komitesi tarafından turnuvadan men ediliyordu. Bundan dolayı Danimarka apar topar turnuvanın düzenleneceği İsveç’e çağırılıyordu. Nielsen ise elini çabuk tutup kadroyu kurmaya başladı.

  Kadroya Milli Takım’da bulunan oyuncuları çağırıyordu. Ancak elini kuvvetlendirecek bir oyuncu aradığı için Brian Laudrup’u Milli Takım’a döndürmüştü. Ancak takım birlikte hiç antrenmana çıkmadığı için hemen turnuvadan elenir gözüyle bakılıyordu. İngiltere karşısında ilk maçına çıkan Danimarka, 0-0 berabere kaldı. İkinci maçında ise ev sahibi İsveç’e 1-0 yenilmişti. Turnuvadan bu saatten sonra elenmesine kesin gözüyle bakılıyordu. Son maçta ise sürpriz yaparak Fransa’yı 2-1 yenerek gruptan çıkacaklardı. Nielsen önderliğinde büyük bir sürprize imza atan Danimarka kupada o dönem ki statüye göre yarı finale kalıyordu.

  Yarı finalde ise rakip güçlü Hollanda idi. Hollanda kadrosunda Rijkaard, Bergkamp, Van Basten gibi isimleri barındırıyordu. Danimarka Larsen’le iki defa öne geçse de 86’da Rijkaard beraberliği sağlıyor ve maçı uzatmalara taşıyordu. Uzatmalarda ise gol olmayınca maç penaltılara kalıyordu.

  Penaltılarda ise Danimarka hata yapmayarak 5’te 5 yapıyor, Hollanda ise van Basten’in penaltısından yararlanamayarak kupadan eleniyordu. Danimarka Nielsen önderliğinde finale yükselmişti ve bütün otoriteleri şaşırtmıştı.

  Finalde ise panzer lakabıyla tanınan güçlü Almanya idi. Danimarka maça çok istekli başladı ve henüz 18. Dakikada Jensen’in golüyle 1-0 öne geçti. İkinci yarıda da 78. Dakikada Viltord’un ayağından bulduğu golle maçı 2-0 tayin ediyordu.

  Danimarka büyük bir sürprize imza atarak kupayı alıyordu. Oynattığı futbolla tartışma yaratan Nielsen ise bundan sonra 4 sene daha takımda kalarak Danimarka futbolunda iz bırakıyordu.

  Site İçi Yorumlar