Şampiyonlar Ligi Müziği

Şampiyonlar Ligi Müziği

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şampiyonlar Ligi müziği nasıl ortaya çıktı sorusu, pek çok kişinin cevabını merak ettiği bir sorudur. UEFA şarkısı sözleri de aratılan konular arasında yer alıyor. Bilindiği üzere UEFA Şampiyonlar Ligi Marşı, UEFA Şampiyonlar Ligi’nin resmi marşı olma özelliğine sahiptir. UEFA’nın resmi dilleri olarak bilinen Almanca, Fransızca ve İngilizce dillerinde söylenen marş, Şampiyonlar Ligi’nin başlangıcında mutlaka kullanılmaktadır. Öte yandan televizyon programlarının yanı sıra konsol oyunlarında da kullanıldığını söyleyebiliriz. Marşın süresi toplamda yaklaşık 3 dakikadır. Peki ama şarkının sözleri kime aittir ve marş, nasıl ortaya çıkmıştır?

Şampiyonlar Ligi Müziği Nedir?

UEFA şarkısı sözleri dünya futbolunu takip eden kişilerin merak ettiği bir konudur. Bilindiği üzere UEFA Şampiyonlar Ligi’nin başlangıcında bir marş çalınır. Bu marş; İngilizce, Almanca ve Fransızca dillerindedir. Çünkü bu diller, UEFA Şampiyonlar Ligi’nin resmi dilleri olarak kabul edilmektedir. Futbolseverlerin ilgisini çeken marş, temel olarak 1727 tarihli bir eser olan “Zadok the Priest” eserinden düzenlenmiştir. UEFA Şampiyonlar Ligi Marşı olarak bilinen şarkının 1992 yılında Tony Britten tarafından düzenlendiğini söyleyebiliriz. Şampiyonlar Ligi maçlarının başlangıcında Şampiyonlar Ligi müziği olarak bilinen şarkı çalınmaktadır. Peki ama şarkının sözleri nelerdir ve sözlerin Türkçe karşılıkları ile ilgili neler bilinmelidir?

Şampiyonlar Ligi Müziği Hangi Dilde?

UEFA şarkısı sözleri Şampiyonlar Ligi’nin resmi dilleri olan İngilizce, Almanca ve Fransızcadır. Bu nedenle bu dillere ait sözlerin karışık bir şekilde marş içerisinde yer aldığını söylemek olanaklıdır. Şampiyonlar Ligi maçlarının başlangıcında söylenmekte olan marş, bestesiyle de dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu nedenle pek çok kişi, Şampiyonlar Ligi müziği nasıl ortaya çıktı sorusu üzerinden araştırma yapmaktadır. Marşın sözleri ve bestesinin çok özel bir şekilde ortaya çıktığı bilinmektedir.

Şampiyonlar Ligi Müziği Nasıl Ortaya Çıktı?

Şampiyonlar Ligi müziği nasıl ortaya çıktı, özellikle Şampiyonlar Ligi’ni takip eden ve futbol kültürünü geliştirmek isteyenlerin merak ettiği konular arasında yer alıyor. Birçoklarının da bildiği üzere Şampiyonlar Ligi maçlarının başlangıcında, Şampiyonlar Ligi Marşı çalınmaktadır. Peki ama bu müzik nasıl ortaya çıktı. Aslında daha önce de belirttiğimiz üzere Tony Britten, 1992 yılında “Zadok the Priest” adlı eserden düzenleme yapmıştır. Eserin orijinal kaydındaki enstrümanlar, İngiltere Kraliyet Filarmoni Orkestrası tarafından icra edilmiş olup UEFA şarkısı sözleri temel olarak Fransızca, Almanca ve İngilizcedir.

Şampiyonlar Ligi müziği ile ilgili çok özel çalışmalar gerçekleştirmiş bulunan Tony Britten, konuyla ilgili de değerlendirmelerde bulunmuştur. Deneyimlerden yola çıkan ve Şampiyonlar Ligi maçlarının tutkulu bir atmosferde gerçekleştiğini ifade eden Britten, Zadok the Priest üzerine müziği bestelediğini de belirtmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda, Şampiyonlar Ligi maçları öncesi söylenen müzik ortaya çıkmıştır. Peki ama UEFA şarkısı sözleri nasıldır?

Şampiyonlar Ligi Müziği Sözleri Nelerdir?

UEFA şarkısı sözleri merak edenler için şarkının Almanca, İngilizce ve Fransızca sözlere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Şarkı, ilk olarak şu sözle başlar: “Ce sont les meilleures equipes”. Fransızca olan sözün Türkçe karşılığı ise “Onlar en iyi takımlar”dır. Sözün Almancası ise “Sie sind die allerbesten Mannschaften” olarak bilinmektedir. Fransızca, Almanca ve İngilizce sözlerin karışık bir şekilde marş içerisinde yer aldığı görülmektedir. Marşın en sonunda ise şu dörtlüğün yer aldığı görülmektedir:

Futbolun efendileri

Futbolun en iyileri

En büyük takımlar

Şampiyonlar

İlk ve ikinci cümle Almancadır. Öte yandan üçüncü cümle Fransızca ve son cümle de İngilizcedir. Şampiyonlar Ligi müziği, sahip olduğu sözler ve bestesiyle dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor.

] }
Şampiyonlar Ligi Müziği

Giriş Yap

İddaa Tahmin Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!