Serie A Şampiyonluk Sayıları

Serie A Şampiyonluk Sayıları

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Serie A Şampiyonluk Sayıları

Tüm Avrupa Ligleri içerisinde zorluk derecesi en yüksek ligler arasında yer alan Serie A, tarih boyunca birçok zorlu mücadeleye ev sahipliği yaptı. Seyir zevki yüksek mücadele dolu maçların oynandığı Serie A’da lig sonunda yüzü gülen ekiplerin toplam sayıları ise tahmin edildiğinden çok daha yüksek sayıda. İtalya Serie A şampiyonluk sayıları kapsamında birçok kulüp sadece bir kez şampiyonluk elde ederken, İtalya liginin başat aktörleri; Juventus, Milan ve İnter gibi kulüpler şampiyonluk sayıları bakımından açık ara önde. İşte kıyasıya rekabetin yaşandığı ve 120 yılı aşkın süredir oynanan İtalya Serie A şampiyonluk sayıları!

Serie A’nın İlk Şampiyonu

İlk olarak 1898 yılında oynanmaya başlayan Serie A, 1929 yılına kadar bölgesel bir lig statüsüne sahip olarak maçlara ev sahipliği yaptı. 1929 yılından itibaren ligin güncellenmesiyle birlikte bugünkü yapısı inşa edilmiş oldu ve ulusal statü elde etti. 1898-99 yılında oynanan Serie A’nın ilk şampiyonu ise Genoa kulübü olmuştur. Toplamda 9 Serie A şampiyonluğu bulunan Genoa, İtalya Ligi tarihinde en fazla şampiyonluk elde eden 5. Kulüptür.

Serie A En Başarılı Olan Takımlar

Şüphesiz İtalya Serie A denildiğinde bazı bazı kulüpler diğerlerine göre daha ön plana çıkar. Serie A şampiyonları arasında olan ve uzun yıllar ligi domine eden; Juventus, İnternazionale Milano ve AC Milan, aynı zamanda dünya futbol tarihi için de son derece önemli bir konuma sahiptir. Başarıları Serie A’yı aşan bu 3 kulübün ulusal liglerinde gösterdikleri performansta hayli dikkat çekicidir. Serie A tarihi boyunca: Juventus; 36, İnter; 19 Milan ise; 18 şampiyonluk kazanmıştır.

Serie A Şampiyonluk İstatistikleri

Toplamda 20 kulübün boy gösterdiği ve her sezon başka bir heyecana ev sahipliği yapan İtalya Serie A, dünyada en çok takip edilen futbol liglerinden biridir. 3 kulübün domine ettiği İtalya Ligi şampiyonluk sayıları ligin inşa edildiği 1898-99 sezonundan itibaren şu şekildedir.

  • Juventus: 36
  • İnter: 19
  • Milan: 18
  • Genoa: 9
  • Torino – Bologna – Pro Vercelli: 7
  • Roma: 3
  • Napoli – Lazio – Fiorentina: 2
  • Sampdoria – Hellas Verona – Cagliari – Novese – Casale: 1
Serie A Şampiyonluk Sayıları

Giriş Yap

İddaa Tahmin Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!