Tenis Kortu Ölçüleri

Tenis Kortu Ölçüleri

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tenis kortu ölçüleri hakkında bilmeniz gereken ilk şey, büyüklüğüdür. Ortalama bir tenis kortu genellikle 36 metrekare civarındadır. Ardından, taban çizgisinin boyutu. Taban çizgisi sahanın arkasında bulunur ve ağa paraleldir. Bir tenis topu çağrılmak için taban çizgisini geçmelidir. Taban çizgisi tekler için yaklaşık 100 metre genişliğinde ve çiftler için kırk yedi fit uzunluğundadır. Top taban çizgisine çarparsa, iyi bir atış olur. Top kenardan vurursa, bir çıkış olarak kabul edilir.

Tenis Kortu Ölçüleri

Tenis Kortu Ölçüleri
Tenis Kortu Ölçüleri

Tenis kortunun boyutları, kort unun büyüklüğüne göre belirlenir. Tenis ağı 12 metre uzunluğunda ve ortasında 1,5 metre yüksekliğindedir. Ağın iyi bir atış olarak kabul edilmesi için zemin yüzeyine dokunması gerekir. Ağ için net direkler, metal kablo ve beyaz kayışlar vardır. Ağın yüksekliği, iki ila üç inç derinliğinde ölçen beyaz bir bant tarafından kontrol edilir. Bu, oyuncuların birbirine karışmadan topa vurmasını kolaylaştırır.

Tenis kortunun büyüklüğü, kaç oyuncunun oynayacağına bağlı olacaktır. Boyutu evden en az 3 metre uzakta olmalı. Alan, mümkün olan en iyi oyun koşullarını sağlamak için ağaçlar ve çalılar gibi engellerden temizlenmelidir. Bir tenis kortu planlarken, alanın tüm oyuncular için yeterince geniş olduğundan emin olmalısınız. Bu, oynamak için pürüzsüz bir yüzeye sahip olmalarını sağlayacaktır.

Tenis kortlarının çevresi merkez çizgiye ayrılmıştır. 12 metre uzunluğunda ve ortasında 1,5 metre yüksekliğinde bir ağ var. Ağ ayrıca zemin yüzeye de dokunmalıdır. Sahanın ortasında ağı yerinde tutmak için iki net gönderi vardır. Net direkler bir adım aralıklı olmalıdır ve kenar çizgisine ayarlanabilir. Metal kablolar iki ila üç inç derinliktedir. Ağ, kenar çizgisinin üstüne yerleştirilmiştir.

Tenis Kortu Maliyeti

Tenis Kortu Maliyeti
Tenis Kortu Maliyeti

Bir tenis kortu kurmanın ortalama maliyeti 30 bin dolar ile sekiz bin dolar arasında değişiyor. Kurulum sürecinde kullanılan malzemeler genellikle dayanıklıdır, ancak bunları kurmak için gereken iş miktarı kullanılan malzemeye bağlı olacaktır. Malzemeler, yüzey malzemesi ve dahil edilen özellikler maliyeti belirleyecektir. İşçilik maliyeti, diğer ayrıntılarla birlikte kazı ve dolguyu içerecektir. Kort tamamlandığında, yüzey düz olacaktır. Kurulumdan sonra tenis kortunun oynamaya hazır olması gerekecektir.

Tenis Kortu yapımında yetenekli ve bilgiliyseniz, bir tenis kortu kurmak zor değildir. Ancak, yine de bir izin almak ve bir profesyonel bir tenis kortu için kaliteli bir firma ile çalışmak gerekmektedir. 

Tenis Kortu Ölçüleri

Giriş Yap

İddaa Tahmin Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!