UEFA Finansal Fair Play Düzenlemeleri

UEFA Finansal Fair Play Düzenlemeleri

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

UEFA , 2011 yılında Avrupa futbolunun mali durumunun düzeltilmesi ve daha kontrollü bir hale getirilmesi amacıyla başlattığı Finansal Fair Play sistemi için bugünlerde yeni bir sistem önerisi için kolları sıvamış durumda.

Bir çoklarımızın bildiği üzere Türk takımlarınında dahil olduğu Finansal Fair Play sistemi Futbol takımlarının mali özgürlüklerini kısıtlayarak gelir ve gider noktasında bir takım cezai hükümler getirmişti.

Bugünlerde UEFA Finansal Fair Play sistemi yerine kulüplerin daha özgür bir biçimde hareket edebileceği ancak denetimin de elden bırakılmayacağı bir sistemi yönetim kurulunca oylamaya hazırlanıyor. Yeni kurulacak sisteme dair tam olarak kapsamlı bir açıklama yapılmasada Covid-19 pandemisinin futbol sektörüne vurduğu darbe göz ardı edilmeden futbol kulüplerine mali açıdan daha özgür ve esnek olarak hareket edebilecekleri bir ortam oluşturulmaya çalışılacak.

Kısaca 2011 Yılında UEFA tarafından oluşturulan Finansal Fair Play sistemine bakacak olursak  ;

Futbol endüstrisinin büyük bir ticaret hacmine ulaşması ve şirketleşen kulüplerin sürekli olarak mali dengelerinde ve yaptıkları harcamalar nedeniyle açık vermesi olası tehlikeleri ortaya çıkarmıştır. Bunun üzerine UEFA Finansal Fair Play sistemini 2010 yılında ortaya koyarak 2012-2013 sezonunda uygulanmak üzere çerçevesini belirlemiştir. UEFA Finansal Fair Play sistemini uygulamak ve kluplerin mali durumlarını kontrol etmek amacıyla Mali Kontrol Kurulu kurmuştur.

Finansal Fair Play Sistemi ile getirilen kurallar ise ,

–          Yönetici veya Kulüp başkanları herhangi bir şekilde kendi bütçelerinden harcama yapmayacak

–          Kulüpler , kendi yönetici veya paydaşlarına ait olan borçlarını iade edecekler

–          Kulüpler transferleri sonucunda elde gelir oranında yeni transfer yapabilecek

–          Oyunculara ödenmesi gereken ücret , maaş ve prim gibi ödemeler toplam gelire oranı %70 üzerine geçmeyecek

–          Kulüpler yıllık gelir-giderleri noktasında dengeli bütçe kapsamında hareket edecek

–          Kulüpler Finansal Fair Play sistemine yönelik legal gelir elde etmek adına fahiş oranda sponsorluk anlaşmaları imzaladığı takdirde emsal olarak baz alınan fiyat esas alınacak.

–          Hiç bir kulüp veya oyuncuya vadesi geçmiş borç bulunmayacak. Gelirden daha fazla borç bulunması durumunda Finansal Fair Play kapsamında transfer yasağı cezası uygulanacak.

UEFA , yukarıda belirtildiği üzere kulüplerin mali açıdan denk bütçe kapsamında bir tablo oluşturmaları için belirli kriterler getirmiştir. Ancak günümüz pandemi koşullarında kulüplerin ana gelir kaynağı olarak taraftar gibi gelirlerini kaybetmesi sonucu mali açıdan kısıtlanması daha kötü bir tabloyu ortaya çıkarma potansiyeli taşımaktadır. Bu nedenle belirli noktalarda mali kontrol devam etse de kulüplere yeni sistemde daha etkin ve esnek bir mali hareket özgürlüğü tanınacaktır.

UEFA Finansal Fair Play Düzenlemeleri

Giriş Yap

İddaa Tahmin Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!